Ponedeljek, 30. 9. 2013, 10.45
7 let, 9 mesecev
Septembra v Sloveniji na letni ravni 1,4-odstotna inflacija
Na inflacijo je najbolj vplivalo gibanje cen v skupinah obleka in obutev ter rekreacija in kultura. Inflacija na letni ravni je dosegla 1,4 odstotka. Septembra so se cene v skupini obleka in obutev s prihodom jesensko-zimske kolekcije pričakovano zvišale, in sicer za 13,8 odstotka. To je k mesečni inflaciji prineslo 0,9 odstotne točke. Dodatne 0,1 odstotne točke so inflacijo zvišale druge podražitve.
Inflacijo so ob zaključku glavne turistične sezone znižale počitnice v paketu, ki so se pocenile za 14,8 odstotka. To je mesečno inflacijo znižalo za 0,6 odstotne točke. Dodatno znižanje, za 0,1 odstotne točke, pa so prispevale še nižje cene sadja za 3,4 odstotka.
Rast cen na letni ravni je bila septembra 1,4-odstotna, medtem ko je bila avgusta 2,2-odstotna, v enakem obdobju lan pa 3,3-odstotna. V enem letu so se storitve podražile za 2,1 odstotka, blago za 1,1 odstotka.
Letna rast cen je bila najvišja v skupinah alkoholne pijače in tobak (za 7,1 odstotka), hrana in brezalkoholne pijače (za 3,5 odstotka), stanovanje (za 2,1 odstotka), gostinske in nastanitvene storitve (za dva odstotka), obleka in obutev (za 1,7 odstotka) ter komunikacije (za 1,1 odstotka). V povprečju nižje kot pred enim letom pa so bile cene v skupinah stanovanjska oprema (za 1,5 odstotka), izobraževanje (za 0,5 odstotka) in prevoz (za 0,4 odstotka).
Dodatne 0,3 odstotne točke so k skupni inflaciji prispevale podražitve v skupini stanovanje. Na gibanje cen v tej skupini so vplivale predvsem podražitve elektrike ter komunalnih in drugih storitev. Pocenila pa sta se plin in daljinska energija. K letni inflaciji so po 0,1 odstotne točke prispevale še višje cene obleke in obutve ter gostinskih in nastanitvenih storitev. Na letni ravni so se opazno podražili še letalski potniški prevozi (za 13,1 odstotka), druge storitve v prevozu, oprema za šport, finančne storitve, razne tiskovine in pisalne potrebščine ter nakit in ure.
Letna rast cen, merjena s harmoniziranim indeksom cen življenjskih potrebščin, je bila septembra 1,5-odstotna, povprečna 12-mesečna rast cen pa 2,4-odstotna.