Ponedeljek, 24. 2. 2014, 7.52
7 let, 9 mesecev
Rubežev vozil na lizing vse več
Podjetja, ki prodajajo vozila na lizing, se zaradi neplačevanja obrokov vse pogosteje odločajo za rubež, v Dnevniku piše Igor Dernovšek. Na Okrajnem sodišču v Ljubljani je bilo na primer zgolj v enem tednu februarja zaradi neplačevanja lizinga napovedanih osem dražb vozil.
Koliko vozil je bilo lani in v preteklih letih zarubljenih zaradi neplačevanja lizinga, sicer ne spremlja nihče. Sodišča takšne evidence ne vodijo, prav tako ne izvršitelji, pojasnjujejo v Dnevniku.
"V preteklih letih je bil delež vozil, ki smo jih prevzeli v posest, nekako konstanten, lani pa se je število odvzemov za malenkost povečalo," pravi Pucer. Pri lizingu vozil je sicer v zadnjem času opazen premik z dražjih na cenejša in z novih na rabljena vozila.
Za tožbo in posledično rubež se, kot pojasnjuje Pucer, odločijo šele, ko stranka kljub pozivom ne plačuje obveznosti ali kako drugače krši pogodbena določila. Sodišče dovoli rubež na predlog upnika, rubež, cenitev avtomobila ter njegovo prodajo in nazadnje razdelitev kupnine med upnike pa opravlja izvršitelj.
Nekateri, ki so bili rubeža že deležni, so nad načinom izvedbe ogorčeni. Tako naj bi po pisanju Dnevnika na primer neki ženski odpeljali avto izpod Krvavca, kjer je smučala, nekoga pa naj bi rubežnik celo potegnil iz avta, medtem ko je bil v vozilu.
Predsednik Zbornice izvršiteljev Slovenije Zoran M. Kuret pravi, da so izvršitelji osebe s posebnimi javnimi pooblastili in se ne zapletajo v fizična obračunavanja s strankami. Po njegovem prepričanju je v teh primerih vozilo odvzel pooblaščenec lizinške hiše, ki ima tudi drugi ključ avtomobila, je časniku pojasnil Kuret.