Tako je ob podpisu današnje polmilijardne posojilne pogodbe z Evropsko investicijsko banko sporočil njen podpredsednik Tone Rop.
Podpredsednik EIB-ja Tone Rop je po podpisu finančno zelo ugodne pogodbe EIB-ja in Slovenije zadovoljno sporočil, da je končno podpisan takšen posojilni aranžma tudi s Slovenijo. Gre za posojilo, ki bo omogočilo sofinanciranje črpanja evropskih sredstev za projekte v Sloveniji in je bilo zelo hitro odobreno. Zahteva Slovenije (ministrstva za finance) je bila na EIB vložena v začetku oktobra, direktorski odbor pa jo je ob sodelovanju obeh strani kmalu podprl, danes pa so že podpisali pogodbo.
Šušteršič: Tovrstnih ugodnih posojilnih aranžmajev do zdaj nismo izkoriščali
Minister za finance Janez Šuštaršič je danes povedal, da tovrstnih ugodnih posojilnih aranžmajev do zdaj niso izkoriščali, gre pa za zelo ugodno posojilo z dolgoročnostjo 25 let (manj kot sto bazičnih točk pribitka na šestmesečni euribor obrestno mero), to je zadolžitev, ki je na finančnih trgih Slovenija ta hip ne bi mogla dobiti. Sredstva posojila bodo porabljena za sofinanciranje evropskih projektov iz strukturnih in kohezijskih skladov.
Pogodba je pomembna, ker je bila dogovorjena v nekaj mesecih
V prihodnjem letu bo odobreno posojilo EIB-ja znižalo stroške zadolževanja naše države, hkrati pa bo pomembno prispevalo k hitrejšemu in lažjemu izvajanju evropski projektov, ki pa so eni od redkih projektov, v katere nam v času krize še uspe investirati, je danes poudaril finančni minister Janez Šušteršič. Pogodba je pomembna tudi zato, ker je bila dogovorjena v nekaj mesecih.
Rop: Slovenija bi morala plačati 260 milijonov evrov več za posojilo, če bi ga najeli na trgu
Podpredsednik Evropske investicijske banke Tone Rop je danes tudi povedal, da je naša država zadnja med članicami EU-ja, ki je podpisala takšen posojilni aranžma za sofinanciranje projektov iz strukturnih skladov. Gre za največje polmilijardno posojilo, ki je bilo kadarkoli podpisano s slovensko državo in EIB-jem. Posojilo je po mnenju Toneta Ropa med najugodnejšimi posojili, ki so bila kadarkoli odobrena in dana slovenski državi. Naši strokovnjaki (EIB-ja) so izračunali, da je finančna dodana vrednost tega posojila 260 milijonov evrov oziroma bo Slovenija glede na današnje razmere in veljavne obrestne mere plačala za 260 milijonov manj obresti, kot bi sicer, če bi takšno posojilo najeli na finančnem trgu, poudarja Tone Rop.
Posojilo z ugodnimi pogoji in sedemletnim moratorijem
Slovenija pa seveda na trgu ne bi mogla najeti posojila za 25 let, ki ima za povrh še sedemletni moratorij odplačevanja. S tem posojilom se bo sofinanciralo črpanje evropskih sredstev na različnih koncih Slovenije. Slovenska vlada bo lahko skupaj z lokalnimi skupnostmi financirala naložbe v vrednosti 3 milijard evrov. Gre za 22 različnih investicijskih shem, 8 jih je nad 50 milijonov evrov, 14 pa jih je pod 50 milijoni, ki omogočajo naložbe s področja regionalnega značaja, razvoja kadrov in transporta ter infrastrukture (tudi posodabljanje žel povezav Pragersko–Hodoš in prvega železniškega tira med Divačo in Koprom). To pa bo za prihodnje leto po mnenju podpredsednika EIB-ja Toneta Ropa omogočilo intenzivno investicijsko dejavnost po vsej državi.