Sindikate jezita možnost dodatnega zadolževanja države za racionalizacijo javnega sektorja in predvideno znižanje rtv prispevka, precej vprašanj pa imajo tudi delodajalci.
Ekonomsko-socialni svet (ESS) je obravnaval tudi predlog zakona o izvrševanju proračunov za leti 2013 in 2014. Sindikalna in delodajalska stran z njim nista soglašali. Delodajalska in delojemalska stran sta pri predlogu zakona o izvrševanju proračunov na drugem bregu kot vlada, je na novinarski konferenci po seji ESS povedal predsedujoči svetu Drago Lombar.
Predsednik Konfederacije sindikatov Pergam Slovenije Janez Posedi je izpostavil, da predlog predstavlja poseganje v področja, ki so bila tradicionalno predmet socialnega dialoga. "Vladna stran se želi z zakonom izogniti temu," je poudaril. Poleg tega predlog v nekaterih delih posega v veljavne kolektivne pogodbe, je dodal.
Sindikate po Posedijevih besedah v predlogu najbolj motita dve zadevi. Pod prvo je navedel člen, ki predvideva, da se bo lahko država izven sprejetih okvirov zadolževala za namen racionalizacije javnega sektorja, torej za odpuščanje, nadomestila. To, da se bo vlada izven predvidenih okvirjev zadolževala za "uničevanje delovnih mest", je nesprejemljivo, je zatrdil.
Sindikati zavračajo discipliniranje RTVS
Sindikati kot "skrajno neprimeren ukrep" zavračajo tudi člen, v katerem vlada DZ predlaga, "da se disciplinira" RTV Slovenija, je povedal prvi mož Pergama. Rtv-prispevek se bo sicer po predlogu v skladu z napovedmi vlade znižal za 10 odstotkov na 11,48 evra mesečno. Delojemalska stran je v tej luči poslance pozvala, da ta predlog pretehtajo in ga zavrnejo. Poseg v rtv-naročnino bo, če bo do njega prišlo, najprej pomenil krčenje sredstev za kulturno-umetniški in izobraževalni program, se boji Posedi. V Sloveniji je namreč odnos do intelektualnega in kulturno-umetniškega dela negativen, je izpostavil.
Delodajalce zanima, kaj bo prinesla pokojninska reforma
Predlog je odprl številna vprašanja tudi na delodajalski strani, ki jo zanima, kaj bo prinesla pokojninska reforma oz. ali ocene finančnega ministrstva na tem mestu držijo. Skrbi jih tudi za zdravstveno blagajno in sredstva za investicije, je pred današnjimi pogajanji za STA povedala izvršna direktorica za socialni dialog pri Gospodarski zbornici Slovenije Tatjana Čerin. Na novinarski konferenci predstavnikov delodajalcev ni bilo.