Sreda, 18. 10. 2017, 16.20
7 let, 2 meseca
Poseben projekt Slovencev na Kickstarterju
Trije slovenski glasbeniki, ki sodelujejo v skupini TriO, so v želji po obogatitvi repertoarja skladb za svoja glasbila prijavili kampanjo na platformi za množično financiranje Kickstarter. Želijo zbrati 11 tisoč dolarjev (okoli 9.300 evrov) za kompozicije, ki bi jih izvajali in tudi posneli na dvojnem CD.
Na svetovni platformi za iskanje zagonskega kapitala Kickstarter prevladujejo kreativni projekti in inovacije. S posebnim projektom bodo sredstva iskali trije glasbeniki – flavtistka Nikolina Kovač Juvan, pianistka Lovorka Nemeš Dular in hornist Robert Petrič.
"Želimo si profesionalizirati vse člene v produkciji glasbe, od komponista prek izvajalca do producenta," pravi Petrič.
Z Globalno glasbeno vasjo želijo s pomočjo podpornikov s Kickstarterja razširiti repertoar za svoja glasbila.
"Zmanjkalo nam je repertoarja za igranje. Igrati vedno ene in iste stvari za glasbenika ni cilj in tudi občinstvu to ni zanimivo. Začeli smo vzpostavljati stike s komponisti, vendar skladb ne morejo komponirati zastonj, zato smo se odločili za sistem, ki bi bil lahko vzdržen," nevsakdanjo odločitev za glasbenike pojasnjuje Petrič.
Želijo si skladbe, ki se bodo izvajale
Želijo si postaviti model, s katerim bi spodbujali posameznike k sodelovanju pri nastajanju določene skladbe. Lahko bi povedali, kaj si želijo poslušati.
"Naš cilj je narediti stvari oziroma skladbe, ki bodo ostale in se izvajale," pravi Petrič.
"Naša zasedba – klavir, flavta in trompeta – je veliko bolj poslušljiva, kot je mogoče videti na papirju. Tudi komponisti so presenečeni in zanje je to izziv. Na svetu je zelo malo tovrstnih skupin. Sam poznam le eno, ki deluje v ZDA," pravi Petrič.
"Kakovostih del za takšno zasedbo je le za en koncert. To je odločno premalo," pravi Robert Petrič.
V prvih treh dneh do 1.600 dolarjev
V prvih treh dneh kampanje so zbrali nekaj več kot 1.600 dolarjev (1.360 evrov), imajo pa še 38 dni časa.
Ob odločitvi za prijavo kampanje so se za nasvete obrnili tudi na Slovenca, ki jima je že uspelo – Gašperja Premožeta, ki je leta 2015 vlagatelje prepričal z lesenimi jajci ZenEgg, in pionirja kampanj množičnega financiranja v Sloveniji Nika Klanška.
Ob začetku kampanje so se odzvali tudi nekateri slovenski komponisti, ki so pripravljeni sodelovati.
Zanimanje izrazila skladatelja iz ZDA
Cilj tria je posneti in izvesti od šest do osem kompozicij, odvisno od dolžine. To nameravajo storiti ne glede na uspešnost kampanje, ki bo trajala do 24. novembra. Iz ZDA so že dobili ponudbo dveh skladateljev, da jim napišeta skladbo.
Promocija klasične glasbe na Kickstarterju je po besedah slovenskega komponista Črta Sojarja Voglarja nekaj novega, poroča STA.