Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
31. 3. 2012,
9.14

Osveženo pred

8 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 31. 3. 2012, 9.14

8 let, 4 mesece

Po letu dni od začetka insolvenčnih postopkov Merfina konec stečaja?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Družba Merfin, ki so jo leta 2007 za prevzem Merkurja oblikovali menedžerji nakelskega trgovca, je vsaj že leto dni insolventna.

Obkroža jo kopica sumov o nezakonitem delovanju, ki jih preučujejo kriminalisti. Družba nima nikakršnega premoženja in če upniki ne bodo sami prispevali sredstev za pravde, bodo ostali brez poplačila.

Gre za "prazen stečaj" Po hudih finančnih težavah Merkurja, ki Merfinu kot večinskemu delničarju ni prinašal več dovolj sredstev za poplačilo najetih kreditov za odkup delnic, so Merfinovi upniki, ki so financirali prevzem Merkurja, jeseni 2010 začeli unovčevati svoja zavarovanja v obliki Merkurjevih delnic.

Do danes je Merfinu, ki drugega premoženja nima, tako od 886.000 delnic oziroma 67,6 odstotka lastniškega deleža v Merkurju ostalo le še 116.000 delnic. Tudi te pa so bile zastavljene in bodo v izvršilnih postopkih prodane. To pomeni, da Merfin nima stečajne mase in gre za prazen stečaj, v katerem upniki ne morejo dobiti nikakršnega poplačila svojih terjatev.

Največji upnik je družba HTC Dva Merfin upnikom glede na prijave terjatev v stečajnem postopku dolguje preko 471 milijonov evrov. Največji upnik s 188 milijoni evrov prijavljenih terjatev pa je družba HTC Dva, ki je služila kot vzvod za financiranje menedžerskega prevzema Merkurja. Po tem ko je HTC Dva končala v stečaju je njen stečajni upravitelj predlog za stečaj Merfina vložil 21. februarja lani.

Vendar je Merfin, katerega vodenje je po odstopu Marte Bertoncelj prevzel bivši predsednik uprave Merkurja Bine Kordež, 1. aprila naknadno podal predlog za prisilno poravnavo. Tako družbe ne bi doletelo določilo, ki velja za stečajni postopek, in sicer da so posli opravljeni v letu dni pred uvedbo postopka izpodbojni.

Merfin ni plačal predujma za začetek prisilne poravnave Merfin je v postopku prisilne poravnave upnikom ponudil 2,07-odstotno poplačilo navadnih terjatev v petih letih od potrditve poravnave. Kordež je takrat zatrdil, da je predlog za prisilno poravnavo boljši od stečaja. Dobro dvoodstotno poplačilo upnikov pa je Merfin po njegovih besedah predlagal zato, ker da premoženja na družbi ni, saj so ga pobrale banke.

Vendar Merfin ni plačal predujma za začetek prisilne poravnave, zato je ljubljansko okrožno sodišče junija nadaljevalo prekinjen postopek stečaja. V postopku je stečajni upravitelji Matjaž Nanut od prijavljenih 471,5 milijona evrov priznal za 331,2 milijona evrov terjatev. Ob HTC Dva sta velika upnika še Hypo banka in Sava. Poleg tega pa so večmilijonske terjatve prijavila še druga podjetja, od kranjskega Iskratela do idrijskega H&R.

S tožbami bi lahko iztržili 21,2 milijona evrov Upniki, ki svojih terjatev niso zavarovali, si ne morejo obetati nikakršnega poplačila, saj Merfin nima premoženja. Edina možnost za delno poplačilo je prek izpodbojnih tožb zoper družbenike in nekatere banke in podjetja, vendar Merfin v stečaju nima niti sredstev za vodenje pravd. Andrej Marinc, ki je vodenje stečaja Merfina prevzel decembra lani, ko se je Nanut zaradi bolezni umaknil s tega položaja, zato poziva upnike, naj založijo sredstva za postopke.

S tožbami, ki se nanašajo predvsem na sporno delitev dividend, bi lahko iztržili 21,2 milijona evrov. Toženi sicer zatrjujejo, da je Merfin dobro posloval in dosegal lepe poslovne rezultate. Marinc pa je prepričan, da prikazane poslovne bilance niso odražale realnega položaja družbe. Težav z likvidnostjo po njegovih ugotovitvah Merfin ni imel, ker mu je Merkur, v katerem je bila na vodilnih položajih zaposlena večina družbenikov Merfina, v obliki posojila nakazal več deset milijonov evrov sredstev.

Kordež: Osebnemu stečaju se ne bom mogel izogniti Upniki se morajo za morebitno financiranje tožb odločiti do sredine aprila, sicer bo Marinc primoran zaključiti stečaj brez kakršnega koli poplačila. Tudi morebitna zmaga v tožbah pa upnikom ne zagotavlja poplačila, saj se pojavlja vprašanje, kako uspešni bi lahko bili pri izterjavi pri družbenikih Merfina. Kordež je na primer že napovedal, da se osebnemu stečaju ne bo mogel izogniti.

Denar od nekdanjega poslovodstva zaradi oškodovanja terja tudi Merkur. Sporne posle pri prevzemu Merkurja pa preučuje Nacionalni preiskovalni urad, ki Kordeža in njegove sodelavce sumi storitve več kaznivih dejanj zlorabe položaja ali zaupanja pri gospodarski dejavnosti ter več kaznivih dejanj pranja denarja.

Ne spreglejte