Nedelja, 12. 12. 2010, 10.19
7 let, 11 mesecev
Operaterji in dobavitelji za lažjo uvedbo avtomobilov na plin
Ob tem poudarjajo na vlogo, ki jo lahko imajo stisnjen zemeljski plin in plinovodna omrežja pri razvoju trajnostne mobilnosti v državi.
Ob tem so dodali, da praktično ni avtomobilske znamke, ki teh avtomobilov ne bi ponujala. To pomeni, da je lahko uvajanje te tehnologije v Sloveniji - edini državi v EU, ki še nima nobene javne polnilne postaje - hitro in dobičkonosno, tako za ponudnike tovrstnih storitev kot za uporabnike.
Koristi za okolje, predvsem v zmanjšanju emisij prašnih delcev PM 10 in PM 2,5, dušikovih oksidov in ogljikovega dioksida, bi lahko bile po oceni podpisnikov pisma velike in bi jih lahko dosegli v zelo kratkem času, saj je tehnologija znana in niso potrebna dodatna testiranja oz. razvijanja. Poleg tega so avtomobili na stisnjen zemeljski plin predhodnik uporabe bioplina in vodika v prometu ter jih je potrebno in smiselno uvesti med čakanjem na uporabo vodika v prometu.
Med ukrepi za spodbujanje uporabe stisnjenega zemeljskega plina za vozila v Sloveniji predlagajo priznanje že obstoječih tehničnih standardov, sprejetih v EU za projektiranje in delovanje polnilnih postaj ter dovoljenja za avtomobile na stisnjen zemeljski plin, posebno davčno obravnavo zemeljskega plina za tovrstno uporabo v prometu, finančno podporo fizičnim in pravnim osebam za nakup vozil ter uvedbo dovoljenj za vstop v mesta oz. dele urbanih območij z vozili, ki zadoščajo ustreznim merilom glede prašnih delcev.
Podpisniki poziva so prepričani, da bo časovni zamik, potreben za razvoj električne mobilnost v naslednjih letih, dovolj dolg, da akterji s področja zemeljskega plina uvedejo omenjeno tehnologijo in hkrati amortizirajo potrebne naložbe.