Četrtek, 24. 2. 2011, 16.58
8 let, 5 mesecev
Odprava blokad pri javnih naročilih

Z zakonom želi vlada zagotoviti učinkovito pravno varstvo ponudnikov, naročnikov in javnega interesa v postopkih oddaje javnih naročil ter obenem racionalizirati revizijske postopke in tako odpraviti blokade, ki se pojavljajo.
Kot je po seji povedal finančni minister Franc Križanič, gre za praktično nov zakon, ki so ga na vladi usklajevali leto dni.
Državni revizijski komisij se medtem zaradi vse večje zahtevnosti postopkov pravnega varstva zagotovi možnost daljšega roka za odločanje, s čimer naj bi se zagotovila pravilnost in zakonitost odločitev komisije. V skladu s predlogom se namreč zahteva avtomatično posredovanje zahtevka za revizijo, s katerim vlagatelj ni uspel pri naročniku državni revizijski komisiji.
Na racionalizacijo postopka pravnega varstva pred državo revizijsko komisijo naj bi vplivala tudi uvedba razjasnjevalnega sestanka z vsemi vpletenimi in možnost pridobitve strokovnih mnenj in angažiranje neodvisnih strokovnjakov in izvedencev za razjasnitev posameznih strokovnih vprašanj. Na ta način naj bi komisija na hitrejši način pridobila vsa potrebna pojasnila in stališča za ugotovitev dejanskega stanja in sprejem zakonite odločitve v revizijskem postopku.
Po novem ima tudi izbrani ponudnik pravico do udeležbe v postopku revizije, naročnik pa lahko nadaljuje postopke naročila tudi v času trajanja revizijskega postopka, ne more pa podpisati pogodbe.
Predlog zakona uvaja tudi pravno varstvo po sklenitvi pogodbe s ponudnikom. Predlog določa, da bo o ničnosti pogodbe odločalo le eno sodišče, katero bo to, pa bo določila vlada z uredbo.
S predlogom zakona se izvršuje odločba ustavnega sodišča in ukinja kazenska taksa, ohranjajo pa se takse v višini od 5000 do 10.000 evrov.
Natančneje je urejeno tudi povračilo stroškov revizijskega postopka. Stranka, ki v postopku pravnega varstva ne uspe, mora namreč naročniku, če v postopku pravnega varstva sodeluje tudi izbrani ponudnik, čigar ponudbo želi izpodbiti vlagatelj zahtevka za revizijo, pa tudi njemu, povrniti vse upravičene stroške nastale z revizijo, vključno s takso.
Predlog zakona dviga strokovno raven članov državne revizijske komisije. Zakon zahteva, da bodo morali biti člani pravniki z opravljenim pravniškim državnim izpitom izpitom z enakimi standardi, kot veljajo za sodnike na okrožnih sodiščih. Morali bodo imeti tudi dostop do tajnih podatkov države, EU in zveze Nato, tako da bodo lahko odločali o naročilih na obrambnem in varnostnem področju.