Petek, 10. 8. 2012, 11.02
8 let, 2 meseca
Nekoč, da Evropa ni bila lačna, danes, da je zdrava in zelena

Čeprav so se naloge in cilji SKP skozi leta glede na družbeno-ekonomske razmere v Evropi spreminjali, pa je temeljni cilj skupne evropske kmetijske politike še vedno okrog 500 milijonom državljanom EU zagotoviti zadostno izbiro varne in kakovostne hrane (žita, mesa, mlečnih izdelkov, sadja, zelenjave …) po sprejemljivih cenah ter z različnimi ukrepi in zakonskimi predpisi poskrbeti za varovanje okolja in rastlin, zdravje ljudi, dobro počutje živali ter varnost in zdravje pri delu.
Ta cilj tudi za novo finančno obdobje SKP, od 2014 do 2020, še naprej ostaja eden od temeljnih, ki jih je pred časom predstavila evropska komisija in o katerih se zdaj intenzivno pogajajo kmetijski ministri držav članic. Države imajo namreč glede na svoje specifične razmere v kmetijstvu različne interese.
Dejanski začetek SKP sega v leto 1962, ko je po petletnih usklajevanjih uradno začela veljati in ko je med šestimi državami, Francijo, Nemčijo, Italijo, Nizozemsko, Belgijo in Luksemburgom, začel delovati enoten trg s kmetijskimi pridelki.
Sistem, po katerem je bila vrednost podpore kmetu odvisna od količine pridelane hrane, je posledično v sedemdesetih in osemdesetih letih ob nizkih cenah hrane na svetovnem trgu privedel do kmetijskih presežkov. Zaradi tega jih je bilo treba izvoziti in skladiščiti, oboje pa je zahtevalo vedno več proračunskih sredstev.
S spremembami v kmetijski politiki je ob koncu osemdesetih let z uvedbo kvot za proizvodnjo kmetijskih pridelkov, omejitvami podpor za obdelovalne površine in število živali, nadomestilom za neobdelane površine, spodbujanjem setve industrijskih rastlin in drugimi ukrepi, SKP presežke uspelo odpraviti.
Skupna evropska kmetijska politika je z različnimi raziskovalnimi projekti spodbujala tudi inovacije na področju kmetijstva in predelave hrane, skrbela za povečanje produktivnosti in zmanjšanje okoljskih učinkov, na primer z uporabo stranskih proizvodov kmetijske pridelave in odpadnih proizvodov pri proizvodnji energije.
Drugi finančni mehanizem pa se izvaja s programom razvoja podeželja (PRP), ki ga na podlagi skupnih izhodišč pripravi vsaka država članica glede na posebnosti svojega kmetijstva. Do teh sredstev so upravičeni tisti, ki se odločijo za naložbe. Ker se denar v kmetijstvu obrača počasi, Evropa prispeva del sredstev, s čimer omogoča ali pospešuje konkurenčnost evropskega kmetijstva. Pomembno pri naložbah je, da mora približno polovico sredstev zagotoviti kmet sam, še pojasnjuje Papež.
Za skupno evropsko politiko je bilo na začetku namenjeno tudi do 70 odstotkov evropskega proračuna, zdaj pa je ta delež padel že pod 40 odstotkov, saj se sredstva vedno bolj selijo v kohezijske programe, dodaja Papež. Slovenija v zdajšnjem finančnem obdobju SKP, ki se izteče prihodnje leto, prejema okrog 144 milijonov evrov na leto.
V luči navedenih okoliščin je pred časom evropska komisija v Bruslju razkrila usmeritve in cilje skupne kmetijske politike za novo finančno obdobje 2014–2020. Ob že omenjenih izvornih ciljih je namen reforme povečanje konkurenčnosti, vzdržnosti in trajnosti evropskega kmetijstva, kar naj bi dosegli s paketom desetih ukrepov, ki jih je predstavil evropski komisar za kmetijstvo in razvoj podeželja Dacian Ciolos.
Ob tem pa še krepitev kmetijsko-okoljskih pobud, pomoč mladim kmetom, podpora zaposlovanju in podjetništvu na podeželju, večja pozornost ranljivim območjem in poenostavitev administrativnih postopkov.
V okviru pogajanj za novo finančno obdobje SKP se zato naša država, kot pravijo na kmetijskem in okoljskem ministrstvu (MKO), zavzema za večjo prožnost nove SKP, kar pomeni za sistem, prilagojen razmeram posameznih članic EU. Ob dejstvu, da EU predlaga enotna neposredna plačila na ravni države oziroma regij, se Slovenija zavzema, da se ohrani možnost različnih višin neposrednih plačil glede na lego kmetijskega območja in rabo tal in da se zagotovi daljše prehodno obdobje za prehod na nov sistem, poleg tega pozdravlja tudi možnost uporabe neposrednih plačil vezanih na proizvodnjo in ne le na hektarske površine.
Kot je pred časom v Delu zapisal agrarni ekonomist Emil Erjavec, je ozelenitev neposrednih plačil osrednja točka zakonodajnega predloga evropske komisije, saj bi za izpolnitev okoljskih pogojev za pridobitev neposrednih plačil namenili 30 odstotkov sredstev za neposredna plačila, kar na leto znaša 12,5 milijarde evrov in pomeni petkrat več od dozdajšnjega obsega sredstev kmetijskih okoljskih ukrepov v okviru politike razvoja podeželja.
Sicer pa se bo v celotnem novem finančnem obdobju do leta 2020 na ravni EU za izvajanje ukrepov skupne kmetijske politike namenilo 435,5 milijarde evrov oziroma 37 odstotkov celotnega evropskega proračuna.
Evropska komisija predlaga tudi, da bi se nekoliko zmanjšala neposredna plačila državam, kjer so zdaj nad povprečjem EU, v prid državam, ki so pod povprečjem. To med drugim pomeni, da bi se Sloveniji sredstva s 144 milijonov zmanjšala na 138 milijonov evrov letno.