Finančni minister Uroš Čufer pravi, da bo po razdolžitvi podjetij prva naloga nižanje javnega dolga. Glede privatizacije pa, da bo težko razložiti trgom, "zakaj bi bila država lastnica podjetij".
Minister za finance Uroš Čufer pravi, da Slovenijo po dokapitalizaciji državnih bank čaka še ogromno dela. Po njegovih besedah pa je prvi predpogoj politična stabilnost v državi, ki je "nujen instrument za doseganje ciljev, ki jih mora država izpeljati, da bi se vendarle izkopala iz težav". Prvi finančnik v državi poudarja, da bi morala dokapitalizacija in prenos slabih terjatev na Družbo za upravljanje s terjatev bank vendarle pomagati k hitrejšemu prestrukturiranju slovenskih podjetij, ki jim bo predvsem olajšalo dostop do svežega denarja.
Spopasti se bo treba z javnim dolgom in nujno izpeljati privatizacijo
Čufer je na poslovnem srečanju poudaril, da je javni dolg do konca lanskega leta narasel na 73 odstotkov bruto domačega proizvoda in da po novih zadolževanjih v letošnjem letu ne bi smel presegati 83 odstotkov BDP. "In prav klestenje javnega dolga bo naša naloga po uspešnem prestrukturiranju slovenskih podjetij," je pojasnil Čufer, ki meni, da mora država nadaljevati privatizacijo: "Mednarodnim trgom bi bilo težko navesti razloge, zakaj ima država v nekaterih podjetjih še svoje deleže. Čim prej je treba narediti strategijo. Mislim, da jo bomo pripravili do marca in potem je treba ta proces nadaljevati."
O davkih in visokih stroških dela, tujih investitorjih
Po besedah finančnega ministra je razlog, da nismo bili deležni tujih investicij, tudi dejstvo, da smo v zadnjih treh letih vseskozi spreminjali davčne stopnje. "Investitorjem moramo sporočiti, da se ta praksa v prihodnje ne bo nadaljevala. To bi bil signal, da prihajajo v znano okolje," pravi Čufer, ki meni, da je treba poenostaviti administrativne postopke, s čimer bi tujcem omogočili hitrejšo realizacijo investicije. "V sosednjih državah podjetje za zagon obrata potrebuje dva meseca, pri nas pa mnogo dlje. In to je razlog, zakaj se nas tujci izogibajo." Poudaril je tudi, da stroškov dela ni mogoče znižati kar takoj, saj je treba izpad prihodkov države takoj nadomestiti z drugimi ukrepi.