Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleksander Kolednik

Torek,
29. 1. 2013,
15.05

Osveženo pred

8 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 29. 1. 2013, 15.05

8 let, 2 meseca

Masten: V zadnjih letih smo ustvarili zombijevski bančni sistem

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
"Odpori proti začasnemu zmanjšanju zaposlenosti so iracionalni," meni Marko Kranjec, saj je prepričan, da bi z večjo fleksibilnostjo trga delovne sile lahko zmanjšali brezposelnost.

SID banka je pripravila okroglo mizo z naslovom Evropska in slovenska ekonomija: Razvoj ali razkroj?, na kateri sta med drugim sodelovala guverner Banke Slovenije Marko Kranjec in ekonomist Igor Masten.

"Trg delovne sile moramo reformirati" Kranjec je na začetku pojasnil, da finančni sektor v Sloveniji ni prevelik in da je ravno dovolj razvit. Po njegovih besedah bi morali več pozornosti posvetiti realnemu sektorju. Za primer je dal razvite države, ki proizvodnjo iz nerazvitih držav selijo nazaj domov, saj so ugotovili, da je storitveni sektor v času krize preveč ranljiv, poleg tega pa so se tudi razlike v ceni delovne sile zmanjšale.

Prepričan je, da bi morali v Sloveniji med drugim reformirati trg dela. Odpori proti začasnemu zmanjšanju zaposlenosti se mu zdijo iracionalni, saj meni, da bi z večjo fleksibilnostjo trga delovne sile lahko zmanjšali brezposelnost.

Pojasnil je, da so sicer vse slovenske banke solventne, vendar se njihov finančni portfelj slabša. Meni, da so bile v bankah v preteklosti zaradi krize v realnem sektorju sprejete nekatere napačne odločitve. Zdrava posojila se namreč spreminjajo v slaba. Opozoril je tudi na preveliko zadolženost realnega sektorja, kar je po njegovem mnenju tudi posledica filozofije iz časa samoupravljanja, da lastniški kapital v podjetjih ni pomemben.

"Vzhodne države nas bodo prehitele, če nas ne bo srečala pamet" "Pomembna so lastna sredstva v realnem sektorju. Do takrat z nobeno sanacijo ne bomo vzpostavili stabilnega gospodarstva," je izpostavil in dodal še, da v podjetjih nihče ne razmišlja o povečanju lastniškega kapitala, temveč samo o posojilih, ki jih imajo nekateri celo za pravico. "Vzhodne države nas bodo prehitele, če nas ne bo srečala pamet," je sklenil.

Masten je poudaril, da zamujamo pri sanaciji bančnega sektorja, saj smo bili štiri leta neaktivni glede vprašanja slabih posojil. Kot pravi, smo v teh letih ustvarili zombijevski bančni sistem. "Štiri leta nismo pristopili k izpitu. To je slabše kot prva negativna ocena. V jeseni smo vsaj pristopili k izpitu," je izpostavil in dodal, da je Slovenija na pravi poti, vendar je njen korak prepočasen.

Ne spreglejte