Stranka LDS se zavzema za model lastništva Nove Ljubljanske banke (NLB), po katerem bi država v banki obdržala lastniški delež v višini 25 odstotkov plus eno delnico.
Ostalo bi ponudili strateškim vlagateljem, ki bi banki tudi zagotovili svež denar, namesto da se ta črpa iz javnih sredstev, je danes poudaril poslanec LDS Borut Sajovic.
Moody's je znižal bonitetne ocene za NLB
Mednarodna bonitetna agencija Moody's je v sredo znižala bonitetne ocene za NLB, pa tudi za Novo Kreditno banko Maribor (NKBM) in Abanko Vipa, je spomnil Sajovic. Tudi zato se LDS zdi trenutek pravi za sprejemanje novih strateških odločitev.
"Nasprotujemo dokapitalizaciji iz javnih sredstev"
"Nasprotujemo dokapitalizaciji iz javnih sredstev. Dokapitalizacijo podpiramo, vendar ne na račun povečanega dolga ali javnih financ," je poudaril poslanec LDS. "Od dobre banke bolj kot državno lastništvo, ki naj bi bilo v nacionalnem interesu, pričakujemo, da bo normalno poslovala z občani ter nudila dobre, pravočasne in zadostne kredite gospodarstvu," je dejal.
V LDS bolj kot lastništvo cenijo to, da banka opravlja vse tiste naloge, ki jih ima za opravljat. "Zato bi bil za nas idealen model 25-odstotno lastništvo države plus ena delnica, ostalo pa strateški partnerji," je poudaril Sajovic. V stranki si ob tem želijo pritegniti vlagatelje, ki bodo banko naprej razvijali in s spremenjeno obliko lastništva dosegali tiste cilje, ki so bili zadani na začetku.
Morebitnih konkretnih vlagateljev ne pozna
Morebitnih konkretnih vlagateljev, ki bi lahko bili zainteresirani za NLB, Sajovic sicer ne pozna. "Jaz sem prepričan, da področje širšega Balkana je zanimivo tudi za kakšno od velikih evropskih bank in samo takega (strateškega partnerja) si želimo," je dejal.