Sreda, 20. 11. 2013, 14.39
8 let, 2 meseca
Kakšne ovire čakajo poslovneže pri vstopu v Slovenijo?

Za vstop v državo državljani tretjih držav, kamor spadajo vse države, razen držav članic EU, Norveške, Islandije in Liechtensteina, potrebujejo vizum, kar pa jim lahko vzame kar nekaj časa in volje ali jih celo odvrne od obiska.
Po besedah naših sogovornikov, ki v Slovenijo letno povabijo več deset tujih partnerjev, je vizumski režim pri poslovanju precejšnja ovira, saj Slovenija med drugim nima dovolj razvejane diplomatsko-konzularne mreže. V Belorusiji se na primer z izdajo slovenskih vizumov ukvarja nemško veleposlaništvo, v Kazahstanu madžarsko, nemški ali madžarski birokrati pa drugače gledajo na poslovneže, ki potujejo v Slovenijo, kot če bi jim vizume izdajali Slovenci.
Vlogo mora poslovnež oddati vsaj 15 dni pred obiskom, postopek pa se mora končati v 15 dneh od oddaje vloge, lahko tudi pozneje. Slovenija sicer spada med države, ki vizume izdajajo hitreje, praviloma so vloge končane v petih delovnih dneh, so nam pojasnili na ministrstvu za zunanje zadeve.
Medtem ko je za pridobitev ruskega vizuma mogoče izbirati hitrost izdaje in posledično tudi ceno, tega za izdajo slovenskega ni mogoče. Cena je enaka v vseh državah schengenskega območja in znaša 60 evrov, izjema so državljani držav, s katerimi ima EU sklenjen sporazum in za katere je treba odšteti 35 evrov. Cena vizuma je neodvisna od trajanja veljavnosti.
Če je bila vloga za izdajo vizuma v preteklosti že zavrnjena, to ne pomeni, da bo vloga znova samodejno zavrnjena. Se pa lahko v primeru zavrnitve tujec na odločitev pritoži. Niso redki primeri, ko želi slovenski veleposlanik pred izdajo vizuma govoriti tudi z direktorjem podjetja, ki v Slovenijo vabi partnerja, da se prepriča še o vsebini obiska.
Naš sogovornik dodaja, da je zaradi zbirokratizirane države nesmiselno, da mora gostitelj tujemu partnerju plačati namestitev, država pa iz tega naslova pobere davek.