Petek, 10. 8. 2012, 9.07
7 let, 10 mesecev
Janković nadzoruje že skoraj vse premoženje svojih sinov
Glede na opravilno številko dokumenta, ki je tudi podlaga za zastavo, gre namreč za isto terjatev, zaradi katere je bil že v sredo zastavljen delež Electe Holdinga v Electi Inženiringu, poročajo spletne Finance. Janković tako nadzoruje že skoraj vse premoženje svojih sinov. V ozadju te zastave naj bi bila po poročanju Financ sicer Davčna uprava RS (Durs), ki trdi, da je terjatev Zorana Jankovića do Electe Holdinga dejansko lastniški delež.
Janković je sicer leta 2004 Electo Inženiring za 7,8 milijona evrov prodal novoustanovljeni družbi Electa Holding, katere ustanovitelja sta sina ljubljanskega župana Jure in Damijan Janković. Electa Holding ni plačala kupnine, temveč ji je Zoran Janković v znesku kupnine dal posojilo brez obresti. Damijan Janković je za spletne Finance povedal, da je zadeve v zvezi s posojilom preverjala davčna uprava. "Kot dolžniki smo zavarovali to terjatev z zastavno pravico na podlagi pogodbe," je dejal.
Konec leta 2011 je Electa Holding ocenila vrednost Electe Inženiringa in Electe Naložb na skupno 16,2 milijona evrov. Vendar pa ta ocena ni realna, saj je Electa Inženiring na robu stečaja in ima negativen kapital, kapital Electe Naložb pa znaša 12,5 milijona evrov, a je premoženje te družbe močno napihnjeno, še poročajo Finance. Ta ima za 18,5 milijona evrov posojil, a je že leta 2009 zemljišča prevrednotila z manj kot pol milijona evrov na več kot 18 milijonov evrov in se s tem izognila neprijetnim pogajanjem z bankami ali morda celo stečaju. Medtem je kapital Electe Holdinga konec preteklega leta znašal 5,9 milijona evrov, ima pa družba posojilo v vrednosti 7,8 milijona evrov, ki ji ga je dal Zoran Janković, in za 3,6 milijona evrov odloženih obveznosti za davek.
Finance so v četrtek poročale tudi o možnosti stečaja ali celo likvidacije Electe Holdinga. Na delež Jureta Jankovića je sicer že leta 2010 zastavno pravico vpisal poslovnež Marjan Pišljar.