Volivci na Islandiji so v soboto na že drugem referendumu zavrnili dogovor o poplačilu dolgov propadle banke Icesave.
Okoli 230.000 volivcev je odločalo, ali naj Islandija Britaniji in Nizozemski poplača 3,9 milijarde evrov, kolikor sta jih državi porabili za odškodnine okoli 390.000 svojim državljanom, ki so izgubili denar v spletni banki Icesave. Proti dogovoru je po še neuradnih podatkih glasovalo dobrih 57 odstotkov volivcev.
Razočaranje za vlado in parlament
Islandska premierka Johanna Sigurdardottir, ki je poudarjala, da je dogovor za Islandijo ključen, je že izrazila razočaranje. Dejala je, da je izid udarec za vlado pa tudi za parlament, kjer je dogovor podprlo 70 odstotkov poslancev.
Volivci so zavrnili tudi prejšnji dogovor
To je bil sicer že drugi dogovor o poplačilu dolgov zaradi propadle banke, ki je veljal za bolj ugodnega kot prvi, katerega so volivci prav tako zavrnili na referendumu. Na prvem referendumu januarja lani je proti glasovalo kar 93 odstotkov Islandcev.
Vsakega državljana Islandije bi vračanje dolga stalo približno 12.000 evrov
Dogovor, o katerem so glasovali v soboto, bi Islandiji omogočil postopno odplačevanje dolga do leta 2046, in sicer po triodstotni obrestni meri za nizozemski delež in po 3,3-odstotni za britanskega. Vsakega državljana Islandije bi vračanje dolga stalo približno 12.000 evrov, v kar niso vključene obresti.
Dogovor, ki so ga britanski in nizozemski pogajalci od Islandije iztržili decembra lani, je moral v islandskem parlamentu skozi tri glasovanja, islandski predsednik Olafur Grimsson pa se je odločil končno odločitev prepustiti volivcem.
Najverjetneje sledi postopek pred sodiščem združenja Efta
Po zavrnitvi dogovora bo najbrž sledil postopek pred sodiščem Evropskega združenja za prosto trgovino (Efta). Če bi Islandija pravdo izgubila, bo imelo to po oceni strokovnjakov hude posledice zanjo.
London in Haag sta pripravljena denar dobiti nazaj po sodni poti
Britansko in nizozemsko finančno ministrstvo, ki sta izrazila razočaranje ob izidu referenduma, sta namreč že sporočila, da sta London in Haag pripravljena denar dobiti nazaj po sodni poti.
Nizozemski zunanji mninister Kees Jan De Jager je dejal, da je čas pogajanj zdaj mimo in se stvar seli v roke pravosodja. Dodal je, da zavrnitev dogovora ni dobra niti za Islandijo niti za Nizozemsko.
"Kaže, da se bo vse skupaj končalo na sodišču," pa je dejal namestnik britanskega finančnega ministra Georgea Osborna.