Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
23. 5. 2013,
15.27

Osveženo pred

7 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Peko

Četrtek, 23. 5. 2013, 15.27

7 let, 2 meseca

Hrvaški Osimpex ni podaljšal ponudbe za prevzem Peka

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue Green 4
Hrvaški Osimpex je lastnike Peka obvestil, da ponudbe za prevzem Peka, ki je potekla 30. aprila, ne more podaljšati.

Iz družbe Consensus, ki skrbi za odnose z javnostmi osiješkega Osimpexa v Sloveniji, so posredovali sporočilo družbe, v katerem direktor Željko Biloš pojasnjuje, da so na poziv Slovenske odškodninske družbe lastnike Peka obvestili, da je veljavnost ponudbe za prevzem Peka potekla 30. aprila.

Osimpex ni dobil odobritve banke "Ker so bili naknadno, po parafiranju pogodbe, ki je bila izpogajana s strani komisije za prodajo Peka, Osimpexu podani dodatni pogoji za prevzem Peka, Osimpex ni dobil odobritve banke, sam pa ni mogel podaljšati svoje ponudbe," je pojasnil Biloš.

"Osimpex se umnika" Na Consensusu so povedali, da to pomeni umik Osimpexa od nakupa Peka, vsaj po takih pogojih, kot so bili dogovorjeni. Osimpex je bil sicer za Peko pripravljen odšteti dva milijona evrov in zagotoviti še šest milijonov evrov za dokapitalizacije.

Že pred časom so se pojavile neuradne informacije, da so banke Osimpexu obrnile hrbet pri nakupu Peka. Po poročanju Dnevnika se je zapletlo, ker hrvaška izpostava avstrijske Hypo Bank ne želi financirati dogovorjene dvomilijonske dokapitalizacije Peka. Biloš naj bi nato v sodelovanju s strateškim partnerjem pripravljal finančno konstrukcijo, ki bi omogočala nakup Peka brez pomoči bank.

Sajovic: Jaz ne morem najti rešitve. Država je tista, ki mora nekaj storiti. Kaj današnje sporočilo Osimpexa pomeni za Peko, še ni jasno. Predsednik uprave tržiškega obutvenega podjetja Janez Sajovic je povedal, da z odločitvijo Osimpexa ni seznanjen. Prav tako ni sodeloval v pogajanjih, ki jih je vodila komisija za prodajo Peka, in tudi s predstavniki Osimpexa se ni srečal. "Jaz ne morem najti rešitve. Država je tista, ki mora nekaj storiti," je izpostavil Sajovic, ki je več mesecev čakal, da bi država Peku vendarle poiskala novega lastnika. Po dolgotrajnem čakanju sta vlada in državni zbor pod nekaterimi dodatnimi pogoji 26. aprila vendarle pristala na prodajo Peka Osimpexu, ki ga je kot najboljšega ponudnika izbrala komisija za prodajo Peka. Vendar se je nato znova zapletlo pri podpisu kupoprodajne pogodbe.

Vmes so obstoječi lastniki Peka - Slovenska odškodninska družba, DSU, Gorenjska banka in SKB banka - na izredni skupščini 9. maja izglasovali dvomilijonsko dokapitalizacijo, po kateri bi Osimpex Peku čim prej zagotovil svež kapital za poplačilo zapadlih obveznost in za nakup novega materiala, s katerim bi v Peku nadaljevali proizvodnjo.

Proizvodnja v Peku motena že od konca lanskega leta Zaradi pomanjkanja obratnih sredstev je proizvodnja v Peku motena že od konca lanskega leta, s tem ko je država vendarle odobrila prodajo Peka Osimpexu, pa je dobaviteljem poslala signal, da bodo zagotovljena sredstva za poplačilo njihovih terjatev. Tako so dobavitelji v začetku maja zagotovili material za dokončanje pomladno-poletne kolekcije, ki bi morala sicer že biti na trgovskih policah.

Ko je že kazalo, da bo Osimpex lahko rešil Peko iz likvidnostnih težav, se je znova začelo zapletati pri podpisu kupoprodajne pogodbe, ki jo je vodstvo Peka pričakovalo že v začetku maja, sveža sredstva pa najkasneje 20. maja. Ker se to ni zgodilo, v Peku znova le s težavo zagotavljajo proizvodnjo in oskrbujejo svoje trgovine ter kupce.

Kaj to pomeni za prihodnost Peka, še ni jasno Trenutno Sajovic še ne more reči, kaj nepodaljšanje Osimpexove ponudbe pomeni za Peko. Ali bodo lastniki morda nadaljevali pogajanja z Osimpexom za prodajo Peka pod kakšnimi drugačnimi pogoji, ali pa imajo morda kakšen rezervni scenarij za reševanje Peka, ni jasno. Iz Slovenske odškodninske družbe, ki vodi postopek prodaje, pojasnil še niso posredovali.

"Slovenska odškodninska družba si bo prizadevala za rešitev nastale situacije" Iz Slovenske odškodninske družbe, ki vodi postopek prodaje, so sporočili, da so skupaj z ostalimi lastniki družbe Peko storili vse, kar je bilo potrebno, da bi nakup uspel, in da bi družba imela zagotovljeno prihodnost. "Vsi lastniki so potrdili odločitev o prodaji Peka družbi Osimpex na svojih organih odločanja, pravočasno je bilo posredovano v soglasje vladi in DZ," so poudarili in dodali, da obžalujejo odločitev družbe Osimpex, vendar žal nanjo ne morejo vplivati. "Slovenska odškodninska družba si bo prizadevala za rešitev nastale situacije," so še obljubili in dodali, da bo javnost o nadaljnjih korakih ustrezno obveščena.

Bo zdaj pomagala država? Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Stanko Stepišnik je sicer aprila govoril o drugi možnosti za Peko. "Plan B je prodaja Peka drugemu kupcu, ki bi dal boljše garancije, kot smo jih dobili od tega kupca," je dejal 18. aprila. Če za Peko ne bi našli kupca, bi mu lahko pomagala tudi država, kot je bilo sicer že prvotno načrtovano, preden se je država odločila za prodajo.

Sajovic je že več mesecev opozarja, da se čas, do katerega Peko potrebuje sveža sredstva, izteka. Če podjetje v kratkem ne dobi svežih sredstev, bo Sajovic primoran objaviti insolventnost, saj je Davčna uprava RS Peku zaradi zapadlih obveznosti, ki presegajo pol milijona evrov, že blokirala račun.

Ne spreglejte