Gospodarsko okrevanje v Evropi se krepi in se širi na vse države članice EU. A so pred Unijo še naprej veliki izzivi, še posebej izstopa visoka brezposelnost.
Države morajo zato nujno nadaljevati javnofinančno konsolidacijo in strukturne reforme, je v Bruslju izpostavil predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso.
Komisija: V EU se vrača finančna stabilnost, konkurenčnost se krepi
V EU se vrača finančna stabilnost, konkurenčnost pa se krepi, ugotavlja komisija. "Ta zasuk prinaša upanje, da se EU premika iz najhujše gospodarske in finančne krize v svoji zgodovini in napreduje v smeri bolj trajne rasti, ki bo spodbudila ustvarjanje delovnih mest in izboljšala standard življenja," navajajo v Bruslju.
Barroso je sicer med glavnimi izzivi EU ob predstavitvi ocen proračunskih in reformnih načrtov članic EU v Bruslju izpostavil boj proti trmasto visoki brezposelnosti. V prihodnje mora biti pozornost usmerjena k zagotavljanju rasti in ustvarjanju novih delovnih mest, ob tem pa je predsednik Evropske komisije še posebej opozoril na potrebo po krepitvi investicij.
Barroso: Brez investicij ne bo rasti
Kot je znova poudaril, si fiskalna konsolidacija in rast po mnenju Bruslja nista nikoli stali v nasprotju. Javnofinančna konsolidacija in odločno nadaljevanje uveljavljanja strukturnih reform sta po Barrosovih besedah nujna za povrnitev zaupanja, brez katerega ne bo investicij. "Brez investicij pa ne bo rasti," je izpostavil.
Barroso je sicer pojasnil, da se je število držav, ki so v postopku zaradi presežnega primanjkljaja, znižalo s 17 na 11. Primanjkljaje so na sprejemljive ravni uspešno znižale Avstrija, Belgija, Češka, Danska, Nizozemska in Slovaška. Še pomembnejši je ta dosežek glede na višek krize, ko je bilo v omenjenem postopku 24 evropskih držav.
"Francija mora proračunski primanjkljaj znižati do leta 2015"
A predsednik Evropske komisije je ob tem poudaril, da v luči še naprej visokega javnega dolga številnih držav čas, ko bi se lahko sprostili, še ni nastopil. Izrecno je ob tem omenil Francijo, ki mora proračunski primanjkljaj pod evropsko določeno mejo treh odstotkov BDP znižati do leta 2015. Država po njegovih besedah sicer napreduje v pravi smeri in cilj lahko doseže, vendar mora odločno vztrajati na začrtani poti in okrepiti reformna prizadevanja, sicer je dosega ciljev lahko ogrožena.
Komisija sicer v priporočilu Franciji ugotavlja, da je njena proračunska strategija "le delno" v skladu z zahtevami pakta o stabilnosti in rasti. Nujne so nadaljnje reforme, še posebej na trgu dela, pokojninskega in davčnega sistema.
Rehn: Pot zvišanja davkov ni pot za doseganje trajnostne rasti
O Franciji je spregovoril tudi evropski komisar za gospodarske in denarne zadeve Olli Rehn, ki je opozoril, da se je Pariz v preteklih letih osredotočal predvsem na zvišanja davkov, kar je sicer razumljivo. A če se bo to nadaljevalo in vlada ne bo znižala izdatkov, bo zvišanje davkov začelo dušiti gospodarsko rast in ustvarjanje delovnih mest. "Pot zvišanja davkov po naših priporočilih ni pot za doseganje trajnostne rasti," je izpostavil. Proti Franciji Bruselj za zdaj sicer ne bo ukrepal. Kot je poudaril Rehn, pa bo komisija zelo pozorno spremljala reformne procese v državi.
Med problematičnimi članicami je tudi Italija, za katero pa je Rehn opozoril, da se še vedno spopada z izjemno visokim javnim dolgom. Kot je poudaril, so izvedeni ukrepi ob pomoči aktivnosti Evropske centralne banke (ECB) sicer pomagali ponovno vzpostaviti zaupanje v to državo, vendar pa se zaupanje trgov lahko zelo hitro znova spremeni. Vztrajanje pri javnofinančni konsolidaciji in izvajanju ukrepov je zato nujno, je prepričan.
Glede Španije komisija opaža spodbuden napredek
Glede še ene problematične države z evrom, Španije, pa komisija opaža spodbuden napredek. Evropski komisar za zaposlovanje, socialne zadeve in vključevanje Lazslo Andor je opozoril, da se mora Madrid še naprej posebej odločno bojevati proti izjemno visoki brezposelnosti.
Rehn pa je medtem države z visokimi presežki pozval, naj okrepijo domače povpraševanje. Pri tem je še posebej izpostavil Nemčijo. Pozval pa je tudi h krepitvi boja proti davčnim utajam.