Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
16. 9. 2013,
12.57

Osveženo pred

7 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

inflacija

Ponedeljek, 16. 9. 2013, 12.57

7 let, 9 mesecev

Eurostat potrdil avgustovsko 1,3-odstotno inflacijo v območju evra

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Območje evra je avgusta na letni ravni zabeležilo 1,3-odstotno inflacijo, kar je 0,3 odstotne točke manj kot julija. Slovenija je v istem obdobju beležila 2,2-odstotno inflacijo, potrjuje Eurostat.

Evropska unija je avgusta na letni ravni beležila 1,5-odstoten dvig cen, medtem ko je ta julija dosegla 1,7 odstotka. Na mesečni ravni je EU avgusta beležila 0,1-odstotni dvig cen. Slovenija je po podatkih Eurostata avgusta na letni ravni beležila 2,2-odstotno inflacijo, medtem ko so se na mesečni ravni cene zvišale za 0,2 odstotka.

Kje deflacija in kje inflacija? Avgusta so deflacijo na letni ravni beležili v Grčiji (-1 odstotek), v Bolgariji (-0,7 odstotka) in v Latviji (-0,1 odstotka). Najvišje inflacijske stopnje pa so beležile Estonija (+3,6 odstotka), Nizozemska (2,8 odstotka) in Romunija (2,6 odstotka). Najnižje 12-mesečno povprečje stopnje inflacije so imeli v Grčiji (0,1 odstotka) ter na Švedskem in v Latviji (0,7 odstotka). Najvišje pa so imeli v Romuniji (4,4 odstotka), Estoniji (3,8 odstotka) in na Hrvaškem (3,5 odstotka).

Inflacijo navzgor potiskale cene sadja, elektrike in tobaka Letno inflacijo v območju evra so avgusta navzgor potiskale cene sadja (+0,12 odstotne točke), elektrike in tobaka (vsaka +0,10 odstotne točke), medtem ko so jo zniževale cene goriv za transport (-0,26 odstotne točke), cene telekomunikacijskih storitev (-0,18 odstotne točke) ter cene medicinskih storitev (-0,08 odstotne točke).

Slovenija v drugem četrtletju z največjim padcem stroškov dela v EU Eurostat je objavil tudi podatke o stroških dela, ki jih sestavljajo plače in drugi stroški, kot so prispevki delodajalca za socialno varnost. Slovenija je v drugem letošnjem četrtletju zabeležila največji padec stroškov dela na uro v EU. V Sloveniji so se tako plače kot tudi drugi stroški pocenili za 5,9 odstotka. V območju evra in EU so se zvišali za 0,9 odstotka, še navaja evropski statistični urad Eurostat.

Ne spreglejte