Članice EU so v okviru zasedanja notranjih ministrov le potrdile kompromisni dogovor glede proračuna unije za leto 2013.
Poslanci Evropskega parlamenta so v torek sprejeli predlog Evropske komisije, ki leta 2013 proračunsko porabo EU-ja viša s 129 milijard na 132,8 milijarde evrov. Dogovor so sklenili po pogajanjih predstavnikov vseh glavnih institucij EU-ja. Danes pa so predlog Evropske komisije tudi potrdile, po pričakovanjih ga bodo zdaj potrdili tudi v vseh glavnih parlamentarnih skupinah, v desnosredinski evropski ljudski strani, pri socialistih in pri liberalcih. Evropski poslanci naj bi o tem glasovali prihodnjo sredo.
Proračunsko luknjo bodo le delno pokrili z dohodki unije
Predlog komisije zahtevo za dodatnih devet milijard, ki bi bile potrebne za plačilo neplačanih računov iz letošnjega leta, zmanjšuje na 6,1 milijarde. Devetmilijardno luknjo bo po navedbah komisije mogoče delno pokriti s prihodki unije, predvsem od glob za kršitve pravil o konkurenci in drugih kazni. Ti bodo prispevali 3,1 milijarde evrov, tako da je bilo dejansko treba zbrati še 5,9 milijarde evrov.
Še zmeraj bo treba zagotoviti denar za nekatere najpomembnejše in najvidnejše projekte Evropske unije. Na primer tako za program študentskih izmenjav Erasmus kot tudi za evropski socialni sklad, ki pomaga odpuščenim delavcem. Skupna plačila bodo prihodnje leto znašala 132,84 milijarde evrov, kar je 2,4 odstotka več kot letos, a vseeno za okoli pet milijard evrov manj od predloga Evropske komisije. Vsota predstavlja 0,99 odstotka bruto nacionalnega dohodka EU.
Če dogovor ne bo dosežen, bo proračun samodejno višji
Vendar neimenovani viri iz Evropskega parlamenta poudarjajo, da bo dodatnih šest milijard pokrilo le prvih deset mesecev letošnjega leta, neplačani računi za november in december pa bodo vseeno preneseni v naslednje proračunsko leto. Proračunski odbor Evropskega parlamenta bo naslednji ponedeljek glasoval o predlogu. Predlog morajo odobriti še ministri držav članic, vendar v nasprotju z dolgoročnim sedemletnim finančnim okvirom ta enoletni proračun lahko sprejmejo že z navadno večino.
Zavrnitev proračuna ni verjetna
V skupini zelenih so prvi kritizirali proračun, ki ga je predstavila Helga Trupel, in poudarili, da z njim EU še naprej vztraja v ciklu proračunske podhranjenosti, kar bo imelo negativen vpliv na izvajanje programov, katerim se je Unija v preteklosti že zavezala. Vendar zavrnitev proračuna ni pretirano verjetna, saj bi v nasprotnem primeru to samodejno privedlo do višje proračunsko postavke. Pravila Unije namreč predvidevajo, da se, če proračunski dogovor ni sklenjen, ta samodejno uskladi z inflacijo in prenese v naslednje leto. Ta vsota pa bi bila višja od predlagane, poroča EUobserver.