Banke naj bi svoje zaplenjene delnice v Mercatorju skušale prodati skupaj s Pivovarno Laško, ki že prodaja skoraj četrtinski delež v Mercatorju.
Prav tako naj bi banke začele prodajati skupino Pivovarna Laško. V laški pivovarni namena bank za zdaj ne komentirajo.
V razpisu bodo opredeljeni zaželeni kupci za Mercator
Po navedbah Financ bo v kratkem stekla že sedma prodaja Mercatorja, v novem krogu prodaje pa naj bi bilo naprodaj vsaj 60-odstotni delež družbe. V razpisnih pogojih naj bi bilo tudi natančneje zapisano, kdo je zaželen kupec za Mercator.
Prepovedana udeležba neposrednih konkurentov
Tako naj bi bila v razpisu prihodnje prodaje prepovedana udeležba "neposrednih konkurentov", kar je Mercatorju hrvaška trgovska veriga Konzum, ki je del koncerna Agrokor. Slednji pa se je prijavil na razpis za nakup 23,34-odstotnega deleža Pivovarne Laško v Mercatorju. Na tak razpis pa se ne bi mogla prijaviti niti avstrijska Billa, niti belgijski Delhaize, ki je nedavno kupil srbsko Delto, navajajo Finance.
Agrokor naj bi obljubil odprtje hrvaškega trga za slovenske naložbe
Zapisali so tudi, da je Agrokor med drugim tudi Pivovarni Laško, ki ji konec junija zapade v poplačilo okoli 450 milijonov evrov posojil, obljubil vstop na hrvaški trg, na katerega se zdaj le stežka prebija. Slovenskim politikom pa naj bi Agrokor obljubil odprtje hrvaškega trga za slovenske naložbe, tudi v energetiki, priskrbel naj bi jim tudi za približno milijardo evrov kapitala zanje.
Med interesenti za nakup Pivovarne Laško tudi Heineken
Prodaja Pivovarne Laško je po podatkih Financ v zraku že od leta 2010, med skladi naj bi se za nakup laške pivovarne zanimala CVC Capital Partners in Carlyle Group, ki je eden izmed največjih svetovnih zasebnih naložbenih skladov in išče tarče v regiji. Med interesenti za nakup Pivovarne Laško je po poročanju Financ še nizozemski Heineken.
NLB odprodaja naložbe, ki ne spadajo v osnovno dejavnost banke
V Novi Ljubljanski banki (NLB) so povedali, da poslovnih odnosov s posameznimi strankami ne morejo komentirati, prav tako ne svojih prihodnjih ravnanj. Obenem pa poudarjajo, da banke v postopkih finančne reorganizacije dolžnikov kot upnice od dolžnikov pričakujejo, da s prodajo naložb, ki ne predstavljajo osnovne dejavnosti, znižajo raven zadolženosti na dolgoročno vzdržno raven. V banki spominjajo tudi, da strategija NLB za obdobje do leta 2015 predvideva prodajo kapitalskih deležev, ki ne spadajo v osnovno dejavnost banke.
Abanka glede svojih namer molči
V Abanki so prav tako pojasnili, da v skladu s poslovno politiko svojih namer glede nakupov oziroma prodaje lastniških naložb ne morejo komentirati. Pri tem zagotavljajo, da o nakupu oziroma prodaji posameznih deležev družb v bankah skrbno pretehtajo vse možnosti. Kot banke poudarjajo ves čas, tudi v Abanki praviloma niso zainteresirani za dolgoročne naložbe v kapital posameznih gospodarskih družb.
V Gorenjski banki pa so zatrdili, da niso strateški lastnik delnic obeh podjetij in bi jih bili ob primerni ceni pripravljeni prodati. Banka je tudi še vedno članica konzorcija za skupno prodajo Mercatorja pod okriljem družbe Arkas. Ta pri prodaji delnic Mercatorja zastopa štiri banke, in sicer Hypo Alpe-Adria, UniCredit, Gorenjsko banko ter Banko Koper, ki imajo skupaj 16,1-odstotni delež v Mercatorju.
V Unicredit Banki Slovenija so prav tako zatrdili, da ni njihov namen, da bi imeli delnice podjetij dolgoročno v portfelju. Po neuradnih virih sicer Unicredit na sestanku bank v zvezi z Mercatorjem in Laškim, o katerem pišejo Finance, ni sodelovala, na njem pa naj bi bile prisotne banke, ki so zaplenile delnice Pivovarne Laško.
V NKBM o nameravani prodaji ne vedo nič
V NKBM so izpostavili, da ne vodijo postopkov za prodajo Pivovarne Laško. Prav tako niso seznanjeni, da je predviden sestanek bank lastnic Pivovarne Laško z namenom organiziranja prodajnega postopka laške pivovarne. "Odločitve o morebitnih nakupih ali prodajah deležev družb so stvar poslovne politike banke in jih v NKBM komentiramo v skladu z načelom o enakomerni obveščenosti vseh javnosti. Zavedamo se, da morajo biti vse naše poslovne odločitve sprejete v prid vseh naših deležnikov," so še zapisali v sporočilu.
Mali delničarji zahtevajo prekinitev prodaje Mercatorja
Društvo Mali delničarji - Skupaj smo močnejši medtem nadzorni svet in upravo Pivovarne Laško poziva, da nemudoma prekine vse postopke prodaje Mercatorja. V društvu namreč menijo, da bi bili s parcialno prodajo oškodovani tako delničarji Pivovarne Laško kot mali delničarji Mercatorja.
"Neprofesionalni postopki prodaje"
"Lastniška struktura Mercatorja je nestabilna, več kot 60 odstotkov delnic je naprodaj. Dosedanji postopki prodaje pomembnih paketov delnic so bili neprofesionalni in zaradi tega niso privabili resnih potencialnih mednarodnih investitorjev in tudi nikoli doslej niso bili uspešno zaključeni," ocenjujejo v društvu.
Po mnenju društva je treba z namenom iskanja primernega strateškega partnerja za Mercator kot vodilno trgovsko podjetje v Sloveniji in regiji oblikovati profesionalen mednarodni postopek prodaje večinskega paketa delnic, ki bo privabil več resnih strateških investitorjev.