Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
10. 12. 2013,
17.04

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

evro

Torek, 10. 12. 2013, 17.04

8 let

Allianz: Gospodarsko neravnovesje se je v Sloveniji še povečalo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Države z evrom so letos naredile počasen, a stalen napredek k bolj uravnoteženi rasti v območju evra. Žal Slovenija ni med temi državami.

Od 17 držav jih je oceno izboljšalo devet, med petimi, ki jih je oceno poslabšalo , pa je tudi Slovenija. Pri nas je slabši predvsem položaj javnih financ in trga dela, v raziskavi ugotavlja nemška zavarovalnica Allianz.

Slovenija z 10. padla na 12. mesto Skupna ocena Slovenije letos znaša 5,1, kar jo uvršča na 12. mesto. Lani je bila z oceno 5,5 na 10. mestu, leta 2008 pa s 6,6 na 7. mestu, kaže raziskava Euro Monitor Rating 2013, ki države razvršča glede na 15 kazalcev. Ocena osem ali več bi pomenila uravnoteženo delovanje pri vseh kazalcih, ocena manj kot štiri pa neenakomeren razvoj na obravnavanih področjih.

Pri Sloveniji je letos slabših šest kazalcev, izboljšali so se trije. Zaradi bančne krize in globoke recesije se je posebej poslabšal položaj javnih financ in stanje na trgu dela, ugotavlja Allianz. Pri kazalcu trdnost javnih financ je Slovenija z oceno 5,3 zasedla 10. mesto (lani s 6,3 8. mesto), pri kazalcu zaposlovanje, produktivnost in učinkovitost virov pa z oceno 1,7 14. mesto (lani s 3,3 10. mesto).

Izboljšal pa se je položaj glede zasebne zadolženosti in stanja premoženja v tujini. Težava Slovenije ostajajo visoki stroški na enoto dela in šibko domače povpraševanje. Tako je pri kazalcu konkurenčnost in domače povpraševanje Slovenija skupaj z Luksemburgom z oceno 5,5 na 9. mestu (lani z enako oceno na 8. mestu).

Najbolje ocenjena Nemčija, najslabše Ciper Nobena od držav ni dosegla ocene osem ali več. Na vrhu je Nemčija (7,7), sledijo Estonija (7,2), Avstrija (7,1), Luksemburg (6,4) in Slovaška (6,0). Na dnu je Ciper z oceno 2,7, s čimer je edina država, ki je ocenjena z manj kot štiri. Pred Ciprom so do Slovenije Irska (4,1), Grčija (4,4) ter Portugalska in Italija (po 4,6). Lani so imele oceno pod štiri Ciper, Grčija, Irska in Portugalska.

Devet od 17 držav je izboljšalo oceno. Posebej spodbudno je, ugotavlja Allianz, da so med temi z izjemo Cipra tudi vse države, ki so v programu mednarodne pomoči. "To nakazuje, da so konsolidacija in reformni napori obrodili sadove," meni zavarovalnica.

Dodaja pa, da gospodarska šibkost, ki se odraža v mnogih gospodarskih kazalcih in s katero so se še naprej soočale številne članice območja z evrom, pomeni, da uspeh reform ni bil tako očiten, kot bi lahko bil. Negativne gospodarske razmere so še vedno vplivale na javnofinančne primanjkljaje, stroške dela, domače povpraševanje in produktivnost dela.

Ne spreglejte