Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Srdjan Cvjetović

Četrtek,
31. 3. 2011,
12.07

Osveženo pred

8 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 31. 3. 2011, 12.07

8 let, 4 mesece

Ali so Turki pravi odrešitelj za Adrio

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Adria Airways in drugi nacionalni letalski prevozniki v regiji iščejo rešitev iz svojega nič kaj zavidanja vrednega položaja. Ali bi dobra rešitev zanje lahko prišla iz Turčije?

Turkish Airlines ne skriva ambicij za krepitev svoje vloge v jugovzhodni Evropi, kjer se nacionalni letalski prevozniki borijo z rdečimi številkami poslovanja. Turki so že lastniško vstopili v bosansko-hercegovskega letalskega prevoznika BH Airlines, čeprav jim ta odločitev vsaj za zdaj ne prinaša opaznih gospodarskih koristi, a so tako eno državo na regionalnem zemljevidu vendarle že pobarvali v svoje barve.

Turki bi tudi dobičkonosna letališča

Turki pozorno spremljajo razmere tudi v slovenskem, hrvaškem in srbskem nacionalnem letalskem prevozniku. Ob nedavnem obisku srbskega premiera pri njegovem turškem kolegu so gostitelji razkrili ponudbo, ki jo bodo, kot kaže, v Beogradu ocenili za "nespodobno povabilo". Namreč, Turki bi poleg dela zelo težavnega prevoznika JAT želeli (še veliko raje) kupiti dobiti dobičkonosno beograjsko letališče, srbske oblasti pa se, razumljivo, ne bi želele ločiti od enega redkih srbskih javnih podjetij, ki zmore v svojih knjigah prikazati zelene številke.

Adria je v stiku s Turki

Turki imajo zelo ambiciozno strategijo rasti, ki zajema krepitev vloge matičnega carigrajskega letališča Atatürk in zanimanje za domala vsa letališča in letalske prevoznike na območju jugovzhodne Evrope, je v pogovoru za SiOL pojasnil dr. Maks Tajnikar, predsednik upravnega odbora Adrie Airways. "Za ljubljansko letališče ne vem, da bi obstajali pogovori, a smo v Adrii Airways v stiku s Turkish Airlines in bomo v kratkem, verjetno že prihodnji teden, izbrali finančne in pravne svetovalce za iskanje strateškega partnerja. Na osnovi tega bomo objavili razpis in tam pričakujemo, da se bo pojavil tudi Turkish Airlines."

Za Ljubljano in Prištino še Beograd in Skopje

Ali je Turkish Airlines primeren partner za našega nacionalnega letalskega prevoznika, smo vprašali. "Težko je reči," pravi Tajnikar, a je odločen, da je primeren strateški partner ta, ki bo vključil strategijo Adrie Airways v svojo strategijo. "Strategija Adrie Airways pa je ohraniti in okrepiti položaj regionalnega prevoznika z vozlišči, kot jih že imamo v Ljubljani in Prištini, tudi drugje v regiji – pogovarjamo se že s Skopjem in Beogradom. Naš interes je tam pridobiti donosne proge, mi moramo izkoristiti to, kar trdimo, da imamo – najboljšo blagovno znamko v regiji."

Strategije bo treba uskladiti "Turkish Airlines ima interes do Slovenije, morda ne ravno do Adrie, a zagotovo do Slovenije, kar se vidi po tem, da krepijo svoje povezave z Ljubljano. A moramo se zavedati in nikoli ne smemo pozabiti, da njihov prodor v Slovenijo obenem za njih pomeni predvsem krepitev vloge carigrajskega letališča, ki prevzema del prometa zahodnoevropskih vozlišč. Z vidika prometne politike in tudi slovenskega gospodarstva to ni dobra rešitev, ker si ne želimo manjšanja pomena ljubljanskega letališča, ki je glavno ljubljansko vozlišče."

Beograd je tako nam kot Turkom obetavno vozlišče

Tajnikar napoveduje, da se bodo s Turki še naprej pogovarjali, tudi zato, ker se Adrii mudi. "Medsebojni interes zagotovo obstaja, a ti interesi niso opredeljeni, nam pa je pomembno, da nam strateški partner zagotovi uresničevanje naših načrtov in ustvarjanje dodane vrednosti."

Razmere v Srbiji pa so zanimive tako Turkishu kot Adrii: "JAT je v katastrofalnih razmerah, Beograd pa je odlično vozlišče, kjer si tudi mi želimo okrepiti položaj in tam ustvariti svoje vozlišče. Investicija v Beograd je zagotovo zanimiva, a je pomembno, kako bi se odzvala srbska oblast, ki bi razmeroma hitro JAT prepustila tujemu investitorju, ne pa tudi letališča."

Ne spreglejte