Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
21. 7. 2011,
9.28

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 21. 7. 2011, 9.28

9 let

Slonovina na črnem trgu dosegla rekordno vrednost

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Rekordne cene slonovine so spodbudile divje lovce k še večjemu lovu na slone, ki niso varni niti na zavarovanih območjih.

Kenijski predsednik je tako v znak izpostavitve problema sežgal pet ton zasežene slonovine. "S sežigom želimo svetu pokazati našo odločnost pri reševanju divjega lova. Prodaja na črno je kaznivo dejanje, ki ga nikakor ne odobravamo. Lovcem moramo pokazati, da so jim dnevi šteti. Naj nas ogenj opozori na krizo, s katero se spopadamo, in nas motivira za boj proti trgovini s slonovino. Preprečiti moramo kruto pobijanje slonov, prodajanje oklov po 1500 dolarjev na kilogram in ogrožanje življenj čuvajev, ki varujejo zaščitene habitate," je povedal Mwai Kibaki, preden je zanetil 335 oklov.

Povpraševanje po slonovini še vedno narašča V Keniji se sicer vsako leto soočajo z naraščanjem divjega lova, letošnje število pobitih slonov pa je že preseglo vse rekorde zadnjih dvajsetih let. V zadnjih treh letih je cena slonovine narasla v višave, povpraševanje po tovrstnih dobrinah pa je vse pogostejše.

Tarče divjih lovcev najpogosteje samci V nekaterih delih so tako ogrožene celotne skupine slonov. V narodnem rezervatu Samburu je drastično upadlo število odraslih samcev in ponekod skupine sestavljajo 70 odstotkov samic in mladičev. "Samburu je bil sprva zgodba o uspehu, sloni so si opomogli od lova. Tu je bilo za njih varno območje vse do leta 2008, ko so se lovci vrnili," je povedal biolog Douglas Hamilton.

Vsako leto divji lovci v Keniji ubijejo več kot 35 tisoč slonov, kar predstavlja 15 odstotkov celotne svetovne populacije.

Ne spreglejte