Ponedeljek, 25. 8. 2014, 15.31
8 let, 12 mesecev
Od laboratorijsko reprogramiranih celic do živega in zdravega priželjca

Raziskovalcem centra za regenerativno medicino univerze v Edinburghu na Škotskem je uspelo ustvariti priželjc (timus) – organ v sprednjem delu prsnega koša v neposredni bližini srca, ki med drugim ustvarja limfocite T, pomembne za imunsko odpornost. Svoj dosežek so podrobneje predstavili v znanstveni reviji Nature Cell Biology.
Škotski znanstveniki so iz vezivnega tkiva zarodka miške izločili fibroblaste, ki so jih potem s tehniko reprogramiranja spremenili v povsem drugačno vrsto celic, značilno za priželjc. Še pomembnejše pa je, da so reprogramirane celice lahko sodelovale pri razvoju limfocitov T v laboratoriju, kar je specializirana funkcija celic priželjca.
Tako ustvarjene celice so združili s preostalimi ključnimi vrstami celic priželjca in jih transplantirali v miško, kjer so te celice ustvarile nadomestni organ z enako strukturo in funkcionalnostjo kot zdrav priželjc odrasle miške.
Znano je že, da se motnje priželjca lahko zdravijo z infuzijami dodatnih imunskih celic ali transplantacijo priželjca kmalu pa rojstvu, a je pri obeh težava pomanjkanje darovalcev in težavno iskanje prejemniku primernega tkiva. Večja uspešnost obeh metod bi med drugim pomagala bolnikom s presajenimi organi, saj bi tako pospešili obnovo njihovega imunskega sistema po posegu.