Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
21. 3. 2015,
12.35

Osveženo pred

9 let, 2 meseca

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sobota, 21. 3. 2015, 12.35

9 let, 2 meseca

Naravni spektakel: najvišja plima stoletja

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Te dni je izjemno visoka plima, ki jo imenujejo kar plima stoletja, privabila množice navdušencev v bližino znamenitega Mont-Saint-Michela na sever Francije.

Naravni spektakel, ki je košček ozemlja z opatijo znova spremenil v otok, se je začel že v petek zvečer, prvi vrhunec pa doživel v jutranjih urah.

Razlika med plimo in oseko 14 metrov Izjemna postavitev Sonca in Lune, ki je v petek vodila tudi v sončni mrk, je povzročila 14 metrov razlike med plimo in oseko. Plima je bila tako podobno visoka kot štirinadstropna stavba. Spektakel se bo ponovil v večernih urah.

Pojav, h kateremu je prispevala tudi t. i. superluna, povzroči, da se morje na območju umakne z vidika, nato pa se zelo hitro vrne in doseže izjemno višino.

Enkrat na 18 let Tovrstno plimovanje, ki se pojavi enkrat na 18 let, je že v petek zvečer v bližino Mont-Saint-Michela privabilo približno deset tisoč ljudi. Na tisoče radovednežev tam in tudi drugod na zahodni obali Francije pričakujejo tudi danes.

Lastnik več hotelov v Mont-Saint-Michelu Patrick Gaulois je pred kratkim zatrdil, da v kraju, ki ob oseki stoji sredi kopnega, ob visoki plimi pa je obdan z morjem, že od oktobra ni več mogoče dobiti proste sobe.

Tamkajšnje oblasti so v zadnjih dneh okrepile pozive k previdnosti ribičev, ki bi jih lahko ujela visoka plima. Hitrost njenega prihoda so primerjali s hitrostjo galopa konja.

Zadnja "plima stoletja" se je pojavila marca 1997, naslednja pa bo 3. marca 2033. Današnja je tako za zdaj najvišja v 21. stoletju.

Ne spreglejte