Nizozemec, ki so mu zdravniki zaradi hude obsesivno-kompulzivne motnje vsadili stimulator možganske aktivnosti, je po posegu postal velik ljubitelj ameriškega pevca country glasbe Johnnyja Casha.
58-letnik je za hudo obliko obsesivno-kompulzivne motnje in tesnobo trpel že od svojega trinajstega leta, njegovih simptomov pa nista mogli pozdraviti ne konvencionalna medicina ne psihoterapija. Zdravniki so se nazadnje odločili za globoko stimulacijo možganov z elektrodami, ki so jih vsadili v center nevronov nucleus accumbens.
Uspešno zdravljenje z dodano vrednostjo
Bolezenske simptome možakarja, ki medijem ni želel zaupati svojega imena, zato so ga ti poimenovali gospod B., je terapija z možganskim vsadkom zmanjšala na minimum, v nekaj mesecih pa pošteno spremenila tudi njegov glasbeni okus.
Gospod B. pred posegom ni veljal za ljubitelja glasbe – še najbližje so mu bile pesmi britanskih rockerskih legend Rolling Stones. Po operaciji je med poslušanjem radia naletel na skladbo Ring of Fire ameriškega pevca countryja Johnnyja Casha in nemudoma postal njegov največji oboževalec.
Obsedenost, ki se konča s prazno baterijo
Globok in surov glas Casha je 58-letnika tako zelo navdušil, da se je dobesedno čez noč prelevil v čudaka, ki posluša samo enega glasbenega izvajalca, si lasti vse njegove albume in posnetke turnej ter besedila njegovih pesmi mrmra celo med spanjem.
Pri tem je zanimivo, da se je ob izpraznjeni bateriji stimulatorja možganov gospod B. nekajkrat prelevil v svoj stari jaz, pri tem pa je izginila tudi njegova fanatična ljubezen do Johnnyja Casha. Ob ponovni aktivnosti elektrod se je pojavila znova, kar je po mnenju medicinske stroke pokazatelj neposrednega vpliva vsadka na pridobljeno osebnostno lastnost.
Hudomušno vprašanje, ki se pri tem poraja, je seveda jasno – kaj je bolj znosno, prenašanje bolnika z obsesivno-kompulzivno motnjo ali maratona pesmi Johnnyja Casha?