Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matic Tomšič

Četrtek,
26. 6. 2014,
15.31

Osveženo pred

7 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 26. 6. 2014, 15.31

7 let, 5 mesecev

Kolikokrat je včeraj v Evropo udarila strela?

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Na spletni strani blitzortung.org lahko na zemljevidu sveta spremljamo udarce strel v realnem času. Sliši se dolgočasno, a je pogled s hipnotičnega bliskanja pravzaprav kar nemogoče umakniti.

Projekt Blitzortung že več kot desetletje vodi peščica navdušencev nad nevihtnim vremenom, ki so s senzorji za zaznavanje strel posejali velik del sveta in uporabnikom interneta omogočili spremljanje njihovega pojavljanja.

V zadnjih 24 urah je elektrika nebo nad staro celino razparala več kot 40-tisočkrat Podatke Blitzortunga si izposojajo številni podobni vremenski portali. Eden bolj zanimivih je Lightning Maps, na katerem lahko strele spremljamo s pomočjo Googlovih zemljevidov. Portal ponuja tudi vpogled v arhiv preteklih treh let "streljanja" v Evropi, Severni Ameriki in Oceaniji ter števec strel za prav vse mesece od februarja 2011.

Samo v Evropi so senzorji Blitzortunga letos zabeležili že 3,2 milijona strel, najbolj živahno pa je bilo v Franciji, severni Italiji in na območju Beneluksa.

Strele lovimo tudi v Sloveniji Največ senzorjev, več sto, deluje v Evropi, predvsem v Nemčiji, od koder prihajajo izvirni snovalci projekta Blitzortung, ter v Avstriji, Franciji in Italiji. Enega imamo tudi v Sloveniji – nameščen je v Mariboru.

V severni Ameriki (ZDA, Mehiki in Bahamih ter Karibih) jih je trenutno le nekaj ducat, v Južno Ameriko, Avstralijo in Azijo pa se Blitzortung šele prebija. Klikanja se je težko naveličati Senzorji so dovolj občutljivi, da lahko zaznajo tudi več sto ali celo tisoč kilometrov oddaljeno strelo, ki ob udarcu odda močno valovanje. Ob vsaki zabeleženi streli se na Blitzortungovem zemljevidu ob spremljavi klikotajočega zvočnega učinka začasno pojavi indikator, ki označuje mesto udarca.

Od pojava do prikaza strele na zemljevidu v povprečju minejo manj kot štiri sekunde. Glede na število senzorjev, ki jih strela aktivira, je njeno natančno lokacijo mogoče določiti na vsega nekaj deset metrov. Vsakič, ko strela razstreli nebo, se z mestom udarca na zemljevidu v kratki animaciji povežejo številne črtice, ki obiskovalcu spletne strani sporočajo, kateri senzorji so jo zaznali. Ker je vremenska oprema, ki podatke za Blitzortung pridobiva na terenu, tako zelo občutljiva, se pogosto zgodi, da pojav strele na Švedskem javijo portugalski ali sicilijanski instrumenti.

Senzor lahko tudi kupite Blitzortung.org se sicer zanaša na posameznike, ki jih strele, ti siloviti in nevarni, a neustavljivo privlačni vremenski pojavi, zanimajo dovolj, da kupijo lasten senzor in z njim razširijo Blitzortungovo omrežje. Če vas zanima, se projektu lahko pridružite na tej povezavi.

Ne spreglejte