Sreda, 19. 12. 2012, 9.50
9 let, 2 meseca
CIA zanikala, da želi izbrisati črko iz ruske abecede
V Rusiji se v zadnjem času ukvarjajo z zelo specifično jezikovno težavo. Strokovnjaki namreč opažajo, da črka ë vse bolj izginja iz vsakdanje rabe. V cirilski abecedi se črka ë izgovarja kot "jo", ljudje pa v zadnjem času vse bolj izpuščajo zapis dveh pik oziroma preglasa nad črko e, na ta način pa se črka izgovori kot "e". Opozarjajo, da je razlika velika, saj Rusi na primer poznajo svojega nekdanjega voditelja kot Nikito Hruščova, medtem ko zahodni svet njegov priimek izgovarja kot Hruščev, piše ameriški Washington Post.
Postopno izginjanje črke je k angažmaju spodbudilo gibanje, ki se zavzema za njeno ohranitev in v njeno čast celo postavlja spomenike, piše knjige in spodbuja uporabo v računalniških programih. Vodja kampanje za ohranitev črke Viktor Čumakov je sicer prepričan, da je vzrok za njeno izginjanje drugje. Čumakov namreč verjame, da gre za tajno zaroto ameriških obveščevalcev, ki želijo na ta način ošibiti Rusijo. "V vsaki državi je abeceda sredstvo, ki prinaša red," meni. "Če ne deluje, propade tudi vse drugo."
Nasprotujejo mu tudi akademiki ruskega inštituta za jezik, ki menijo, da je uporaba preglasa neobvezna in da je tovrstno fonološko sredstvo nujno uporabljati le v primerih, kjer je sicer pomen nejasen. Čumakov trdi, da so predstavniki inštituta del zarote Američanov. CIA se je medtem že odzvala na obtožbe, tiskovni predstavnik agencije pa je zatrdil, da v obtožbah ni nikakršne resnice. "Agencija podpira uporabo dobre slovnice in izgovarjave v vsakem jeziku," so zagotovili.