Naloga govorca je, da občinstvo prepriča z vsebino nastopa, pri tem pa spretno uporablja verbalno in neverbalno sporočanje. Kaj storiti, če nam pred pomembno predstavitvijo zagode trema?
Trema – sovražnica in zaveznica
Pred nami je nastop ali vodenje sestanka, nas pa že stiska v prsih. Potenje, mehka kolena, pospešeno bitje srca, plitko dihanje, prazna glava – vam je to kaj znano? Zgrabila nas je trema. To lahko obrnemo sebi v prid, a le če smo na nastop odlično pripravljeni.
Naval treme običajno traja od 90 sekund do dve minuti, nato se telo sprosti, naše misli pa umirijo.
Kako ublažimo tremo?
Betka Šuhel Mikolič predlaga šest tehnik za ublažitev treme.
Prvi vtis je najpomembnejši, ne zapravimo ga
V prvih nekaj minutah in stavkih si občinstvo o nas ustvari vtis, zato naj te minute nekaj povedo o nas. Kdo smo, kaj predstavljamo, o čem bomo govorili? Pri tem moramo biti pozorni tudi na videz.
Naša oblačila naj bodo priložnosti primerna, čista in nezmečkana. Lasje naj bodo umaknjeni z obraza, saj želimo, da slušatelji spremljajo naš pogled in govor.
Predstavitev naj bo privlačna in vznemirljiva
Ne glede na to, kakšna je tema našega predavanja, ne utrujajmo občinstva z množico e-prosojnic. Občinstvo se identificira z izkušnjami in zgodbami, ne pa z grafi in številkami, je prepričana Betka Šuhel Mihelič, zato se osredotočimo na ljudi.
Ko nastopamo, je naše orodje glas
Pri sporočanju so ljudje zelo pozorni na naš glas. Ne dajmo jim razloga, da bi jih ta (z)motil. Svoj govor izkoristimo za poudarjanje ključne vsebine, stavke izgovarjajmo jasno in razločno. Ne hitimo, ne momljajmo, ne govorimo sebi, ampak občinstvu.
Vaja dela mojstra
Le redko kdo je rojen govorec. Tudi Steve Jobs, ki je kot ustanovitelj Appla slovel po svojih navdihujočih nastopih, je sprva z novinarji in javnostjo komuniciral zelo nerodno, zato vadite. Pred ogledalom, pred domačimi, pred bližnjimi sodelavci.