Na današnji dan pred dvajsetimi leti se je na svojo pot podalo prvo kratko sporočilo (SMS). SMS-sporočila še danes uživajo izjemno priljubljenost, ki je nihče ni upal napovedati.
Priljubljena so ravno zaradi preprostosti, ki spodbuja spontanost – kratko sporočilo v hipu posreduje informacijo, enako kot novoletno voščilo na kratkem sporočilu z zaporedno številko ena pred natanko dvajsetimi leti. Takrat ga je poslal dvaindvajsetletni britanski programer Neil Papworth, ki je svojega kolega želel razveseliti z zgodnjim prazničnim voščilom. Besedilo je spisal prek osebnega računalnika, kar prek samega mobilnega telefona še ni bilo izvedljivo. Prvi mobilni telefon, na katerem je bilo mogoče napisati kratko sporočilo (SMS), pa je ustvarila Nokia šele dve leti pozneje.
Vsako minuto 15 milijonov SMS-ov
Ne sporočilne storitve družbenih omrežij, ne veliko nazornejša in medijsko bogatejša večpredstavna sporočila (MMS) kratkim sporočilom – kljub nekaterim drugačnim prvotnim napovedim – ne grozijo, da bi jih odplaknilo v ropotarnico zgodovine. Zdaj pa vsak dan po svetovnih mobilnih omrežjih kroži več kot dve milijardi kratkih sporočil ali kakšnih 15 milijonov vsako minuto, in prav nič ni videti, da bi tehnološke omejitve kratkih sporočil uporabnike kakorkoli motile.
Zlasti mlade, saj so raziskave pokazale, da vsak mladostnik med 18. in 25. letom starosti v povprečju odpošlje 133 kratkih sporočil tedensko. Kratka sporočila ostajajo drugi najbolj pogost način uporabe mobilnih telefonov (na prvem mestu je preverjanje točnega časa).
Filipinci povprečno 27 kratkih sporočil dnevno
Priljubljenost kratkih sporočil samo še narašča, kar ne velja za število minut pogovorov v stacionarnih (in tudi mobilnih) omrežjih, poroča britanski Guardian. Britanski telekomunikacijski regulator je ugotovil, da povprečen Britanec tedensko pošlje 50 kratkih sporočil, kar je več kot stoodstotna rast v zadnjih štirih letih. A Britanci, skoraj tri petine jih pošilja kratka sporočila najmanj enkrat dnevno, so krepko manj dejavni na tipkovnicah mobilnih telefonov kot Filipinci, ki vsak dan v povprečju pošljejo 27 SMS-sporočil.