Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
27. 11. 2013,
15.13

Osveženo pred

9 let, 1 mesec

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 27. 11. 2013, 15.13

9 let, 1 mesec

Vam je všeč? Ne? Brez skrbi, saj je še na milijone drugih.

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
"Ne. Ne. Ne. Vsekakor ne. Ne. Ne. O, zdravo!" To je nezamenljiv zvok nekoga, ki uporablja priljubljeno mobilno aplikacijo Tinder, namenjeno tako iskanju partnerja kot tudi zabave za eno noč.

Hiter tečaj za tiste, ki za Tinder slišite prvič. Aplikacija vam ponudi fotografijo potencialnega partnerja z njegovo ali njeno starostjo, vajinimi skupnimi prijatelji in interesi, ki jih pridobi iz podatkov, ki sta jih delila na Facebooku. Če vam človek ni všeč, preprosto potegnete po zaslonu na levo in ga ne vidite nikoli več. Če vam je simpatičen, pa potegnete po zaslonu na desno in v primeru, da to naredita oba, vama Tinder ponudi možnost neposrednega stika. Od tam pa pot vodi naravnost k večni ljubezni, kajne? No, morda. Tinder namreč bolj kot zakonska posredovalnica postaja vodilni igralec med priljubljenimi aplikacijami za iskanje enkratnih zmenkov in zabave za eno noč. V poplavi spletnih strani za zmenke, kjer mora uporabnik najprej ustvariti zapleten profil, potem pa se še prebiti skozi goro običajno precej olepšanih profilov, je ideja o preprostem potegu po zaslonu padla na plodna tla. Kultura neobveznih srečanj cveti Tinder pa še zdaleč ni edini. Nastaja namreč prava mreža aplikacij za zmenke, ki uporabljajo dva razmeroma nova tehnološka dosežka: določanje lokacije (da aplikacija ve, kateri uporabniki živijo blizu) in družbena omrežja (s katerih algoritmi črpajo podatke in jih primerjajo, da najdejo potencialne partnerje). Med bolj zanimivimi je tako aplikacija Down, ki so jo sicer ob zagonu "nežno" poimenovali Bang With Friends. Ta pregleda vaše prijatelje na Facebooku in vas vpraša, s katerim izmed njih bi se radi zapletli. Če druga oseba čuti enako, aplikacija o tem obvesti oba. Če ne, to ostane vaša majhna skrivnost. OkCupid je na sceni že dolgo, a so ga pred kratkim nadgradili s Tinderju podobnim vmesnikom za poteg na levo ali desno. Aplikacijo so sicer pred kratkim kritizirali zaradi funkcije zmenka na slepo, ko OkCupid organizira srečanje le na podlagi skupnih lastnosti brez izmenjave fotografij. Mnogi uporabniki so se namreč ob tem počutili nelagodno, saj anonimno spoznavanje ljudi prek spleta načeloma ni najboljša ideja.

Aplikacija za zmenek pa morda ni najbolj natančen opis za Smeeters. Gre za aplikacijo, ki na podlagi podatkov s Facebooka organizira srečanja med skupinami ljudi, kot na primer tremi fanti in tremi dekleti, ki se na koncu skupaj odpravijo v mesto. Razvijalci pravijo, da je Smeeters namenjen predvsem ljudem, ki se jim zdijo zmenki ena-na-ena preveč stresni.

Pregled aplikacij za srečanja pa nikakor ne bi bil popoln brez Grindrja, ki je namenjen hitrim srečanjem istospolno usmerjenih. Nastal je že leta 2009 in služil kot navdih za nastanek zgoraj omenjenih aplikacij. Kljub nekaj varnostnim spodrsljajem v preteklosti je Grindr še vedno izjemno priljubljen.

Ni vse zlato, kar se sveti Običajno veliko število uporabnikov in še večja količina o njih zbranih podatkov ne ostaneta neopažena. Tudi na Tinderju se tako že pojavljajo goljufi, predvsem v obliki botov, ki se skrivajo za profili (običajno precej seksi žensk) in od uporabnikov izvabljajo osebne podatke. Nekateri strokovnjaki opozarjajo tudi na tesno povezavo s Facebookom, zaradi katere naj bi bilo prek Tinderja lažje izslediti uporabnike kot prek drugih podobnih aplikacij.

Tovrstna opozorila pa očitno še niso odvrnila uporabnikov, saj se njihovo število vsak teden poveča za osupljivih 15 odstotkov, vsak dan pa pregledajo več kot 450 milijonov profilov.

Ne spreglejte