Telekom Slovenije bo v sredo, 20. marca, predstavil svoje komercialno mobilno omrežje četrte generacije LTE ter pripadajočo ponudbo paketov in naprav.
Že prejšnji teden je Telekom Slovenije za sredo, 20. marca, napovedal dogodek, ki, kot so zapisali, predstavlja zelo pomemben dosežek ter novost za našo družbo in slovenske elektronske komunikacije nasploh. Iz opisa, da bodo ponosno razkrili, kako je mogoče uporabniško izkušnjo čez noč izboljšati za dvakrat ali trikrat, in ob upoštevanju lanskih Telekomovih napovedi je bilo precej smiselno ugibati, da bodo predstavili zagon komercialnega mobilnega omrežja prihodnje (četrte) generacije ali LTE (Long Term Evolution).
Informacije so za zdaj še skope, a je pričakovati, da bo Mobitelovo omrežje LTE ob sredinem zagonu zagotavljalo bistveno večjo pokritost po več delih vse države, kot jo je imel konkurenčni operater ob svojem zagonu – ta je takrat pokril del Ljubljane, ljubljansko letališče in Bled.
LTE: hitro kot optika, a ni vezano na eno lokacijo
Poglavitna prednost novega omrežja so bistveno višje hitrosti prenosa podatkov. Te v praksi sicer večinoma ne dosegajo teoretičnih sto megabitov na sekundo, a tudi povsem realno pričakovanih od 20 do 40 megabitov na sekundo so hitrosti, ki presegajo prepustnosti današnjih mobilnih omrežij tretje generacije. Te hitrosti se obenem povsem enakopravno pomerijo s stacionarnimi optičnimi povezavami, ki pa so v nasprotju z mobilnim omrežjem lokacijsko omejene.
Uresničitev lanskih napovedi
Predsednik uprave Telekoma Slovenije Rudolf Skobe je že pred nekaj meseci napovedal, da bo Telekom Slovenije predstavil prvo pravo slovensko omrežje LTE in da bo ob zagonu to dostopno v vseh večjih slovenskih mestih.
Napovedal je še, da bodo ob zagonu Telekomovega omrežja LTE na voljo tudi primerne uporabniške naprave in naročniški paketi, s katerimi bo ta novost takoj dostopna tudi uporabnikom, vendar datuma, kdaj bi se to lahko zgodilo, ni nikoli razkril.
Pravi smisel s primernim naborom uporabniških naprav
S pričakovanim sredinim zagonom Mobitelovega komercialnega omrežja LTE na pomembno velikem delu svojega ozemlja bo Slovenija prehitela tudi nekatere zahodnoevropske države, ki imajo operaterje z veliko večjim številom uporabnikov in delujejo na ozemljih, kjer so tudi veliko večja mesta, kot so slovenska.
Smiselnost zgodnejšega zagona bi bila sicer lahko vprašljiva, ker je bila še pred nekaj meseci ponudba uporabniških naprav, ki bi lahko izkoristile vse prednosti omrežja LTE, zelo skromna. Zdaj je ponudba že nekoliko boljša, zajema tako nekaj mobilnih telefonov kot tudi nekaj podatkovnih naprav (modemov na USB-ključku).
Ves sijaj omrežij LTE je še pred nami
Zagotovo lahko upravičeno pričakujemo, da pravi razmah naprav LTE zagotovo še sledi vzporedno s pojavom novih raznovrstnih uporabniških naprav – in privlačnih večpredstavno bogatih storitev in vsebin, ki se bodo "pretakale" skozi ta zelo zmogljiva mobilna omrežja.