Sreda, 2. 12. 2009, 10.08
9 let, 3 mesece
Telekom ne zlorablja prevladujočega položaja pri ADSL

Z omenjeno odločbo je urad ugotovil, da je Telekom Slovenije od srede januarja 2001 do začetka septembra 2005 zlorabljal prevladujoči položaj na medoperaterskem trgu širokopasovnega dostopa ADSL. Kot so danes sporočili iz Telekoma, je upravno sodišče ugotovilo, da je urad za varstvo konkurence v postopku nepopolno ugotovil dejansko stanje, in zato posledično napačno uporabil materialno pravo, zato je njegova odločba nezakonita. Zadevo je po pojasnilih Telekoma Slovenije upravno sodišče v tem obsegu vrnilo uradu za varstvo konkurence v vnovičen postopek, uradu za varstvo konkurence pa naložilo, da mora Telekomu Slovenije povrniti stroške postopka.
Kot še dodajajo, je sodba sodišča v dobrem mesecu dni že druga sodba, s katero je bila zaradi nepopolno ugotovljenega dejanskega stanja odpravljena odločba urada za varstvo konkurence zoper Telekom Slovenije.
Urad za varstvo konkurence je 31. marca 2008 izdal odločbo, v kateri ugotavlja, da je Telekom v obdobju od 17. januarja 2001 do 5. septembra 2005 zlorabljal prevladujoči položaj na medoperaterskem trgu širokopasovnega dostopa ADSL z bitnim tokom prek bakrenega omrežja v Sloveniji.
Po razlagi varuhov konkurence je Telekom operaterjem, ki so nudili širokopasovni dostop ADSL končnim uporabnikom prek bakrenega omrežja v lasti Telekoma Slovenije, neupravičeno pogojeval vzpostavitev ADSL povezave in priključka prek svojega omrežja pri končnih uporabnikih s sprejemom dodatnega pogoja, in sicer vzpostavitve ISDN priključka, ki so ga morali končni uporabniki sami predhodno zakupiti pri Telekomu. S tem je urad ugotovil kršitev zakona o preprečevanju omejevanja konkurence.
Urad za varstvo konkurence je po današnjih pojasnilih Telekoma Slovenije, ki povzema sodbo upravnega sodišča, svojo odločitev o zlorabi prevladujočega položaja vezal le na vprašanje, ali je bilo tehnično nujno vezati ADSL na ISDN tehnologijo, kot pavšalne pa je zavrnil vse dokazne predloge Telekoma Slovenije o višini potrebnih investicij.
Urad za varstvo konkurence bi moral namreč ugotavljati tudi, ali bi Telekom Slovenije z izvedbo ADSL/PSTN moral izvesti investicije v omrežje in nato oceniti višino investicij glede na strošek končnih uporabnikov, ki priključka ISDN pred izvedbo ADSL niso imeli, so poudarili v telekomunikacijski družbi.
"Šele ob uporabi načela sorazmernosti z ugotavljanjem, ali je višina investicij in drugih potrebnih vložkov podjetja za zagotavljanje dostopa ADSL/PSTN sorazmerna s koristmi potrošnikov, bi bilo mogoče ugotoviti, ali zatrjevana investicija s strani Telekoma Slovenije izpolnjuje pogoj objektivne ekonomske opravičljivosti," so poudarili. "Razumno in normalno delovanje podjetja, ki nima namena izkrivljati konkurence, in je v okviru svobodne gospodarske pobude (inovacije, zmanjševanje stroškov, učinkovitost podjetja), ni zloraba," so dodali.