Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matic Tomšič

Torek,
17. 4. 2012,
8.48

Osveženo pred

7 let, 3 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Torek, 17. 4. 2012, 8.48

7 let, 3 mesece

Ocenili smo: Asus eee pad Transformer Prime

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Asus je s Transformerjem Prime zaoral ledino na področju tablic s štirijedrnimi procesorji in si odrezal dobršen kos pretežno iPadove tržne pogače.

V ličen kos aluminija, ki nosi kar zajetno cenovno nalepko, je torej zapakiran Nvidiin procesor Tegra 3, ki je v tabličnem svetu povzročil nekakšno mikrorevolucijo, saj gre za korak naprej tako pri surovi računski moči kot pri varčevanju z energijo.

Tegrina štiri jedra tako zahtevnejše aplikacije obdelujejo pri taktu 1.3 GHz, če je zaposleno le eno, se frekvenca dvigne do 1.4 GHz. Do sem vse lepo in prav, a marsikomu bo nova informacija , da ima Tegra3 tudi peto glavo, ki pa deluje zgolj v stanju pripravljenosti in tiktaka pri 500 MHz.

Tegra3 prinaša tudi nov skupek tabličnih grafičnih rešitev v obliki čipa GeForce Ulp, ki je izboljšana različica tistega iz prvega Transformerja. Nova je tudi podpora pomnilniku vrste DDR3 s hitrostmi tja do 1600 MHz, testirani Prime si ga lasti točno en gigabajt.

Asusov vsestranski lepotec Transformer Prime je na pogled in otip zelo privlačen in zaradi kombinacije brušenega aluminija ter fine plastike zelo lepo sede v naročje, kjer lahko ostane kar dolgo, saj ni težak (586 gramov, s priklopno tipkovnico 1123 gramov). Kovinski zadek se zelo lepo upira prstnim odtisom, žal pa tega ni mogoče reči za sprednjo ploskev, ki kar kliče po krpici za brisanje madežev.

Ta manjša nevšečnost je hipoma pozabljena, ko zasveti Transformerjev zaslon. Super IPS+ matrika sicer nekoliko zaostaja za prikazovalnikoma na Samsungovem Galaxy Tabu 10.1 in Applovem Ipadu 3, a je kakovost slike kljub temu presunljiva, zaslon pa je s svetilnostjo 570cd na kvadratni centimeter trenutno najsvetlejši tablični, kar sicer izredno olajša branje, ko se ni mogoče ogniti izpostavljenosti sončni svetlobi, a neverjetno hitro žre baterijo.

Ločljivost sama ni kdo ve kako visoka (1280 x 800 pik), je pa prikaz 720p HD-videa odličen, prav tako so greha vredne videti nekatere igre (Riptide HD, Bladeslinger). Hja, iOS-ov Infinity Blade 2 je v zadnjih mesecih dobil hudo androidno konkurenco.

S strojnega vidika nas je pri testiranem modelu bolj kot količina shranjevalnega prostora (64 GB) navdušila tudi možnost njegovega nadgrajevanja, saj ima Transformer režo za kartico micro SD, priklopna tipkovnica, ki jo je treba dokupiti, pa še eno, kar pomeni, da je mogoče privzeto količino pomnilnika z dvema karticama z 32 GB kar podvojiti.

Android > iOS? Počakajmo še malo … Testiranec je v uredništvo prišel posodobljen z androidnim paketom ICS 4.0.3., ki smo ga pred tem že videli pri mobilnem telefonu Samsung Galaxy Nexus in velja za najstabilnejši Androidov operacijski sistem do zdaj, poleg svojih pritiklin pa uporabniku ponuja tudi nekaj Asusovih lastnih. Zaradi obilne strojne moči je končno smiselno v zavihkih odpirati več aplikacij naenkrat, saj je preklapljanje med njimi zaradi intuitivnega vmesnika res preprosto in instantno.

Odlična je aplikacija File Manager, ki ponuja pregled in dostop do vseh datotek na tablici vključno s preprostim brisanjem in nameščanjem novih programov. SuperNote je prenosna beležka in omogoča ne le pisanje na virtualno tipkovnico, temveč tudi kracanje črk in risbic s prsti, kar pa je zaradi relativne počasnosti in ne vedno natančnega zaznavanja pritiska le pogojno uporabna novost.

Privzet spletni brskalnik je odličen, ga pa na trenutke mučita zaspanost in neodzivnost, predvsem pri odpiranju grafično zahtevnejših spletnih strani. Omembe vredna je še manjša nevšečnost, ki smo jo opazili pri brskanju po forumih phpBB – brskalnik namreč ustrezno prilagodi širino vseh objav, izjemo pa naredi pri navedkih, zato je potrebnih nekaj potez s prsti.

Omeniti velja še težave, ki jih ima Transformer Prime z natančnim določanjem lokacije prek sprejemnika GPS in občasno s povezovanjem na brezžični internet. Povzročalo naj bi jih aluminijasto ohišje unibody, ki naj bi oviralo normalno oddajanje in sprejemanje signala. Pri Asusu so se na očitke nonšalantno odzvali s pojasnilom, da tablica v prvi vrsti ni namenjena navigaciji.

Tipkovnica ni obvezen dodatek Transformer Prime se ob spojitvi s tipkovnico (testiranemu modelu je bila priložena, sicer pa gre za dokupljivo dobrino) spremeni v pravi netbook, ki ga je veselje uporabljati. Poleg tega, da je tipkanje prijetno in spominja na izkušnjo z Macbookom Air (tablica ima prednaložen pisarniški komplet Polaris Office), je platforma uporabna še zaradi lastne baterije, ki (v kombinaciji s Transformerjevo) napravo ob konstantni uporabi pri življenju drži največ 15 ur, ima pa tudi izhod USB in režo za kartico SD.

Kako se obnese kot fotoaparat?

Transformer Prime ima dve kameri – sprednja 1.2 MP je primarno namenjena videoklicem, zadnja 8.0 MP fotografiranju in snemanju videoposnetkov. Neskončno ostrenje naj bi poskrbelo za boljšo kakovost slik, a so te v najboljšem primeru zadostne. Nadalje ima objektiv veliko težav s sledenjem gibanju, je pa bolj od drugih tablic sposoben solidnih fotografij, ko je svetloba slaba.

Kako se obnese kot kamera?

(Ob)sodba Transformer Prime prepriča z več atributi. Najbolje ga predstavijo izobilje strojne moči (ki pa jo včasih slabo izkoristi), odličen svetel zaslon, lep videz in relativno zmogljiva baterija, od denarnic potrošnikov pa ga bodo nekoliko oddaljili zgolj povprečen fotoaparat, kopica manjših nerodnosti in cena, ki je pri nas še vedno postavljena pri zasoljenih 660 evrih, medtem ko ga je čez lužo mogoče dobiti že za 500 "zelenih".

Ocena: 8

Karakteristike Dimenzije: 286 x 180 x 8,3 mm Teža: 586 g (tablica), 537 g (tipkovnica) Zaslon: 10.1" LED Super IPS+ (1280 x 800) s podporo upravljanju z 10 prsti Procesor: Tegra3, 1.3 GHz 4-jedrni Grafika: GeForce ULP Delovni spomin: 1 GB Trdi disk: 64 GB Povezljivost: WLAN 802.11 b/g/n 2,4 GHz, DLNA, GPS, Bluetooth 2.1, micro HDMI, USB Senzorji: Žiroskop, G-senzor, kompas, svetlobni senzor Operacijski sistem: Android Ice Cream Sandwich 4.0.3.

Ne spreglejte