Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Matic Tomšič

Četrtek,
12. 6. 2014,
9.44

Osveženo pred

8 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Četrtek, 12. 6. 2014, 9.44

8 let, 10 mesecev

NSA: Dokaze o nadzoru komunikacij smo morali uničiti

Matic Tomšič

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Spremembe aktualnih metod za upravljanje z informacijami bi lahko ogrozile varnost ZDA, menijo v NSA. Podobno menijo ameriška sodišča, ki obveščevalni agenciji dopuščajo brisanje dokazov.

Ko je Edward Snowden svetu razkril vohunske igrice ameriške obveščevalne agencije NSA, se je ta predvsem na domačih tleh spopadala s številnimi tožbami. Največ prahu v zadnjem času vseeno dviguje sodni postopek, ki ima korenine v dobi pred Snowdnom – Jewel proti NSA.

Tožbo zaradi nadzora telefonskih linij je v imenu Američanke Carolyn Jewel vložila neprofitna organizacija za zaščito digitalnih pravic Electronic Frontier Foundation (ali krajše EFF). Primer je bil večkrat odprt in zaprt, v začetku junija pa je EFF najbrž dokončno izgubila boj, saj je sodišče v Kaliforniji umaknilo odlok, ki je NSA preprečeval uničenje dokazov. Zakaj?

"Naši sistemi so preveč kompleksni" (Meta)podatkov, ki jih je NSA na podlagi člena 702 v zakonu FISA (Foreign Intelligence Surveillance Act) zbrala z orodjem PRISM in podobnimi programi, naj bi bilo preprosto preveč za skladiščenje, so sporočili iz NSA. Če bi sodišče NSA vendarle preprečilo izbris materiala, ki bi ga EFF lahko na sodišču uporabila zoper obveščevalno agencijo, bi za NSA to pomenilo operativne težave in celo morebitno neodzivnost v primeru državne krize. "Vsaka sprememba trenutnega načina upravljanja s podatki bi bila katastrofalna," pojasnjuje ameriška vlada.

NSA lahko na 702. člen zakona FISA z nadzorom komunikacijskih kanalov pridobljene podatke zadržuje največ pet let, kapacitet za dolgotrajnejšo hrambo pa naj agencija preprosto ne bi imela.

V pozabo več kot osem let sledenja Američanom "Ameriška vlada je z dovoljenjem sodišča uničila dokaze o prisluškovanju telefonskim pogovorom med letoma 2006 in 2009, različne informacije, zbrane v letih med 2007 in 2012, ter za sedem let sledenja internetnim aktivnostim državljanov med letoma 2004 in 2011," je bila z odločitvijo sodišča nezadovoljna odvetnica EFF.

Medtem ko se organizacija Electronic Frontier Foundation ukvarja s pritožbo, se številni kritiki dejavnosti NSA sicer že sprašujejo, kako to, da lahko delovanje ene najvplivnejših obveščevalnih agencij, ki lahko lovke stegne v katerikoli delček sveta, ogrozi pomanjkanje prostora za shranjevanje podatkov. Je divji nadzor nad elektronsko komunikacijo morda ustvaril neobvladljivo pošast?

Ne spreglejte