Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
21. 1. 2009,
20.42

Osveženo pred

9 let, 4 mesece

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 21. 1. 2009, 20.42

9 let, 4 mesece

Linden Lab stavi na potrebo po virtualnih dobrinah

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Virtualni svetovi so imeli že večkrat zelo realne probleme. Google je tako nedavno pet mesecev po odprtju zaprl animirano okolje Lively, Linden Lab pa s Second Life ni pritegnil dovolj potrošnikov.

Virtualni svet Second Life, katerega upravlja podjetje Linden Lab, ni pritegnil večjih korporacij, katere bi ga uporabljale za srečanja s strankami in poslovnimi partnerji. Posledično tudi ne dovolj finančnih sredstev.

Veliko realnega denarja za virtualne dobrine Vendar Linden Lab ne obupava, saj stavi, da bodo uporabniki virtualnega sveta Second Life plačali realni denar za stvari, ki sicer obstajajo samo v virtualnosti oz. "v svetu", kakor pravijo najbolj goreči prebivalci. Linden Lab je tako kupil dve manjši virtualni tržnici, Xstreet SL in OnRez, ki delujeta po principu spletne tržnice Amazon.com, le, da se preprodajajo virtualne dobrine. Linden Lab meni, da bo to bolj ustrezalo uporabnikom, saj jim za nakup virtualnih produktov ne bo potrebno vstopiti v Second Life, ampak bodo samo obiskali eno izmed spletnih strani omenjenih trgovin. Nakupovanje v Second Life je namreč naporen postopek, ki zahteva veliko iskanja, brskanje po nakupovalnih centrih, katerih vsebina se počasi prenaša na računalnik uporabnika, na koncu pa se veliko krat prekine postopek plačevanje. Finančne podrobnosti nakupa niso znane.

Živahen črni trg, kjer se obračajo veliki denarji Linden Lab je ocenil, da se na črnem trgu virtualnih produktov, ki deluje v Second Life, dnevno proda za znaten znesek dobrin. Z novima trgovinama bo poskušal dobiti svoj del velike pogače. Po nekaterih ocenah so uporabniki Second Life v letu 2008 plačali prek 360 milijonov realnih dolarjev za virtualne dobrine in storitve. Letno se na tovrstnih straneh na globalnem nivoju zapravi približno 1,5 milijarde dolarjev.

Vse se vrti okoli izgleda avatarjev Ljudje v virtualnih svetovih v največji meri kupujejo obleke za svoje podobe, hiše, pohištvo, orožje in druge pripomočke, ki se uporabljajo v virtualnih igrah. Ogromno je tudi povpraševanje po oblikovanju podob uporabnikov, t.i. avatarjev, za katere jih večina želi, da bi bili videti privlačni in močni. Gre za glavno kategorijo virtualnih dobrin, kjer se vse vrti okoli videza avatarjev, vključno s kožo in določenih delov telesa, katere se da videti predvsem v delu Second Life, kamor je vstop dovoljen samo odraslim osebam.

Ne spreglejte