Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
27. 1. 2012,
9.58

Osveženo pred

9 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 27. 1. 2012, 9.58

9 let, 5 mesecev

Kako slabe so delovne razmere v Applovih tovarnah na Kitajskem?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
New York Times razkriva težave, s katerimi se soočajo delavci v Applovih tovarnah na Kitajskem, ki na račun iPhonov in iPadov pogosto plačujejo svoje zdravje ter življenja.

V zadnjih desetih letih je Apple postal eno največjih, najbogatejših in najuspešnejših podjetij na svetu, deloma tudi na račun obvladovanja globalnega proizvodnega procesa. Apple je z razvojem, podobno kot nekaj drugih ameriških podjetij, dosegel zavidljivo stopnjo inovativnosti.

A delovne razmere naj bi bile daleč od tega, kar predstavlja podjetje navzven. Ni pa Apple edino podjetje, iz katerega prihajajo novice o grozljivih delovnih razmerah, med ta podjetja sodijo še Dell, Hewlett-Packard, I. B. M., Lenovo, Motorola, Nokia, Sony, Toshiba in druga. In kakšne so pravzaprav razmere? Delavci delajo tudi po sedem dni na teden, prebivajo v prenatrpanih sobicah, nekateri delajo toliko časa stoje, dokler jim noge ne zatečejo tako močno, da izgubijo tudi ravnotežje. Ne smemo pa pozabiti niti na otroke, ki pogosto v tovrstnih tovarnah opravljajo težka fizična dela.

Pozabiti ne smemo niti na številne nesreče, ki se dogajajo v teh tovarnah, kot na primer nesreča, ki se je zgodila pred dvema letoma, v kateri se je 137 ljudi zastrupilo s kemikalijami, s katerimi čistijo zaslone iPhonov. V le sedmih mesecih sta odjeknili dve eksploziji v Applovih tovarnah na Kitajskem, v katerih so umrle štiri osebe, 77 pa se jih je poškodovalo. Pred eksplozijo so podjetje sicer posvarili o ekstremno nevarnih razmerah v omenjenih tovarni, a se na opozorila niso ozirali.

Ob zadnjih podatkih, ki jih je podjetje Apple posredovalo javnosti, o zaslužku v zadnjem četrtletju, so številni prepričani, da bi lahko bil zaslužek še večji, če bi njihove tovarne oziroma delavci proizvedli še več. "Apple se ni nikoli zanimal za nič drugega kot povečanje produktivnosti in zmanjšanja proizvodnih stroškov," meni Li Mingqi, ki je do lanskega aprila delal na marketinškem oddelku podjetja Foxconn Technology, eden najpomembnejših Applovih partnerjev.

Nekateri nekdanji Applovi zaposleni pravijo, da si vodstvo sicer želi popraviti slabe razmere v tovarnah, a jih pri tem ovira navzkrižje interesov z dobavitelji.

Ne spreglejte