Četrtek, 10. 5. 2012, 7.44
7 let, 3 mesece
Dedek 3D-iger upihnil dvajseto svečko
Starejši zaljubljenci v igre se še dobro spomnimo brezštevilnih zelenih vrat, esesovskih stražarjev, ki so kričali "Halt!", mutantov doktorja Schabbsa in seveda robotskega ter do zob oboroženega Hitlerja. Igralec je prevzel vlogo ameriškega specialca poljskega rodu Williama B. J. Blazkowitza, ki so mu nadrejeni ukazali preiskavo okultističnih dejavnosti tretjega rajha, prvi obiskani kraj v seriji prizorišč s čedalje bolj grotesknimi sovražniki pa je bil resnični Adolfov bunker Wolfsschanze.
Razvojni studio id Software je z Wolfom zakoličil nove smernice v zvrsti strelskih iger 3D, ki so jih nekaj let pozneje nekaj stopničk više premaknili kultni Doom 1 in 2 ter Quake. Za mnoge je Wolfenstein 3D tudi eden največjih mejnikov v industriji iger, postavljajo pa ga ob bok legendam, kot so Space Invaders, Pac-Man in Tetris.
Konec leta 2001 je id v sodelovanju s skupino Gray Matter franšizo zelo uspešno oživil – Return to Castle Wolfenstein je bilo pravo remek delo z izredno večigralsko komponento. Pozneje je igra dobila odvrtek Enemy Territory, ki je bil namenjen samo bojem po spletu, pred tremi leti izdani "novodobni" Wolfenstein, splovljen pod okriljem Ravena in Activisiona, pa se je izrodil v premočrtno klavnico nacističnih pošasti, o čemer priča "le" solidna (74) ocena Metacritica.
Ob drugem križu na plečih staroste so se pri id-ju izprsili in internetni skupnosti za igranje v brskalniku ponudili celotno različico igre. Nostalgiki jo boste našli na naslovu http://wolfenstein.bethsoft.com/, pred igranjem pa si ne pozabite nadeti mavričnih očal. "Kockavost" in osnovna igralnost dvajset let stare igre vas lahko ob Call of Dutyjih in Crysisih kljub lepim spominom hitro prizemljita.