Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
10. 7. 2013,
21.04

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 10. 7. 2013, 21.04

8 let, 8 mesecev

Video: Tovšakova na polodprtem oddelku zapora za sedem let in pol

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Celjsko sodišče je sprejelo sporazum med Hildo Tovšak in tožilcem in ji odmerilo pet let zapora. Nato ji je izreklo enotno kazen sedem let in pol zapora. Prestala jo bo na polodprtem oddelku.

Po podpisanem sporazumu je tako tožilec Stanislav Pintar za Tovšakovo, ki na Igu že prestaja triletno zaporno kazen za zadevo Čista lopata in oškodovanje delavcev Vegrada, predlagal pet let zaporne kazni, sodnica pa bo sporazumu po vsej verjetnosti sledila.

Kot je za medije povedal tožilec specializiranega oddelka, ki je v sredo spremenil obtožbo, po kateri se Tovšakovi ne očitajo štiri kazniva dejanja (dve zlorabi položaja in dve poslovni goljufiji), temveč po eno nadaljevano kaznivo dejanje goljufije in eno poslovno goljufijo, je bilo to predvsem smiselno in pravno korektno.

Tožilec Pintar s sporazumom zadovoljen "Gre za to, da smo se želeli pogajati in končati obe vsebinsko in pravno povezani zadevi. Gre torej za nadaljevano kaznivo dejanje goljufije, tako pri oškodovanju sredstev EU-ja kot pri poslovni goljufiji, kjer je šlo za ista kazniva dejanja, isti časovni okvir in iste oškodovance," je pojasnil Pintar.

Za vsa štiri kazniva dejanja je bilo skupaj zagroženo 32 let zapora, pristali smo na pet. "Prej smo imeli štiri kazniva dejanja, zdaj dve, kar hipotetično pomeni, da je bila najvišja zagrožena kazen 18 let. Če upoštevamo vse okoliščine in priznanje krivde, ki je bilo plod kar trdih pogajanj, je to dober rezultat v zelo kratkem času," je prepričan tožilec.

Več kot osem milijonov evrov vredna škoda praktično že povrnjena Pojasnil je še, da ga je k takšnemu dogovoru prepričalo tudi dejstvo, da je bila več kot osem milijonov evrov nastala škoda praktično povrnjena, in pri tem poudaril, da se Tovšakova pri teh kaznivih dejanjih osebno ni okoristila. Rimske terme morajo po sodbi vrniti 3,5 milijona evrov, oškodovani Prvi faktor je s civilno tožbo že iztožil dobrih milijon evrov in 700 tisoč, Betnava pa je tudi že vrnila 1,7 milijona evrov, "tako da je premoženjsko pravni vidik te zadeve praktično končan. Priznanje pa je razlog za bistveno znižanje kazenske sankcije".

Tovšakova se osebno ni okoristila Sodnica bo morda jutri odločala tudi o načinu izvršitve kazni, kar do zdaj ni bila praksa, saj je ta pristojnost v domeni upravnikov zaporov. Zaradi tega tudi predloga Tovšakove, ki ga je podala včeraj, tožilec ni uvrstil med pogajalska izhodišča, saj "to ni v moji pristojnosti". Pred sodiščem pa je potrdil, da nima prav nobenih zadržkov, da bi Tovšakova kazen prestajala na polodprtem oddelku.

Zagovornik Tovšakove Boris Kanduti, ki jo je zastopal v zadevi Betnava, medtem ko jo je v zadevi Rimske Terme zastopal zagovornik po uradni dolžnosti Igor Inkret, je poudaril, da je bistveni poudarek sporazuma, da Tovšakova krivdo sprejema in da se osebno ni okoristila.

Pojasnil je, da "polodprti režim prestajanja zaporne kazni ne pomeni, da bi imela proste izhode, temveč le nekaj več ugodnosti, kot so več izhodov znotraj zavoda, več stikov s svojci in več prostega gibanja, kar bi bilo glede na njeno zdravstveno stanje primerno".

Ne spreglejte