Danes je završalo, da so kriminalisti s pomočjo tujih kolegov odkrili, kam je zaradi zlorabe položaja in prejemanja podkupnin v poslih Luke Koper na Krasu pobegnil pravnomočno obsojeni Robert Časar.
Ta je trenutno v priporu v Parizu, pravosodno ministrstvo pa ureja vse potrebno za njegovo izročitev. A Časar ni edini Slovenec, ki si je drznil upati, da se mu bo s pobegom v tujino uspelo izogniti zaporu.
Najbolj znani slovenski ubežniki
Nekdanjega državnega sekretarja na ministrstvu gospodarstvo Borisa Šuštarja so kriminalisti prijeli leta 2000 v Murglah, ko je prejel 70 tisoč nemških mark podkupnine. Konec leta 2003 so ga obsodili na dve leti zaporne kazni. Potem je sledilo še eno sojenje zaradi zlorabe položaja, a Šuštar je sredi junija 2007 pobegnil v Kanado. V njegovi odsotnosti so ga obsodili na šest let zapora, v Kanadi pa so ga aretirali 26. julija 2007 in ga izročili Sloveniji. Šuštar je kazen že prestal.
Za Šuštarjem v Kanado še Šoba
Po skoraj identičnem principu se je v Kanado umaknil tudi soobdolženi v zadevi Šuštar Boštjan Šoba. No, Šoba se je kar šest let uspešno izogibal roki pravice. V Kanado je na "službeno pot" odšel leta 2005. Leta 2007 so ga v Kanadi na podlagi tiralice priprli, a so ga po treh mesecih izpustili. Znova so ga prijeli dve leti pozneje. Pristojno sodišče v Kanadi je pritrdilo prošnji Slovenije za izročitev, na letalo so ga v spremstvu policistov posadili avgusta 2011.
Wolf plačal varščino
Pretekli mesec je presenetila tudi informacija, da so kanadski preiskovalni organi na prošnjo Slovenije oziroma na podlagi mednarodne tiralice priprli kanadskega državljana slovenskega porekla Walterja Wolfa. Wolf sicer ni nikamor pobegnil, saj ima v Kanadi stalno prebivališče, a sodišče je mednarodno tiralico razpisalo zato, ker se ni udeleževal sojenj v zadevi Patria. Zdaj ga pričakujejo tudi na Hrvaškem.
Zavašnika niso našli pet let
Med najbolj znanimi slovenskimi ubežniki pa je zagotovo Robert Tomas Zavašnik, ki je bil obsojen na pet let zapora, ker kot organizator zabave ni dovolj dobro poskrbel za varnost obiskovalcev diskoteke Lipa. Poziv na prestajanje kazni je dobil poleti 2009, vendar na Dob ni nikoli prišel.
Še več, Zavašniku se je uspelo izogniti zaporu. Junija lani se je po petih letih na begu brez skrbi, da bi ga kdo pocukal za rokav in ga odpeljal za zapahe, vrnil v Slovenijo. Kazen zoper njega je namreč zastarala. Sicer je trenutno v priporu, ki ga je tožilstvo zanj zaradi begosumnosti predlagalo v drugi zadevi.
Zaradi kaznivega dejanja zatajitve so ga lani konec novembra obsodili na leto in osem mesecev zapora, sodišče pa ga je za zapahe odpeljalo neposredno po razglasitvi sodbe. Sodba še ni pravnomočna.
Anes Selman pred 15 leti zapora pobegnil v BiH
V javnosti je močno odmeval tudi pobeg Anesa Selmana, ki je bil v zadevi Balkanski bojevnik obsojen na 15 let zapora. Izkoristil je namreč nepazljivost tožilke, ki je v končni besedi zanj pozabila predlagati podaljšanje pripora.
Sodišču zato ni preostalo drugega, kot da ga izpusti na prostost. Med nekajurno svobodo jo je popihal v rodno BiH. No, trenutno je v bosanskem zaporu, saj se je tudi tam pečal s prepovedanimi drogami.