Petek, 17. 10. 2014, 15.24
9 let
Šef uprave zaporov Podržaj: Prihod Šrota in Sušinskega je bil za nas majhno presenečenje

Kot je znano, sta se po tistem, ko sta neuspešno poskušala odložiti začetek prestajanja zaporne kazni v zadevi Istrabenz (Boško Šrot je bil obsojen na pet let in deset mesecev zapora, Nastja Sušinski pa na tri leta in devet mesecev), nekdanji prvi mož Pivovarne Laško in nekdanji predsednik uprave Maksime Holdinga včeraj zvečer sama zglasila v zaporu na Dobu.
"Obsojenci podajo tudi podatke o morebitnih obiskovalcih, kajti če niso na seznamu, zanje pozneje steče postopek odobritve," je dejal Podržaj. Vsak obsojenec gre skozi sprejemno obdobje, ki traja največ 30 dni, a je to obdobje lahko tudi veliko krajše, na primer od tri, štiri do deset dni.
V sprejemnem obdobju opravijo obsojenci zdravniški pregled, imajo pravico do obiska dvakrat na teden po eno uro, in sicer ob sredah in sobotah. Najpomembneje pa je, da v tem obdobju naredijo osebni načrt obsojenca z vsemi aktivnostmi, izobraževanjem, delom in drugim, kar bo počel med bivanjem za zapahi.
Ker sta se Šrot in Sušinski na Dobu zglasila sama, ker gre, kot pravi Podržaj, za razmeroma lahek penološki primer in ker ne pričakujejo nobenih težav, bosta kazen verjetno prestajala na polodprtem oddelku zapora doma, torej v milejšem režimu.
Od varnostne ocene bo tudi odvisno, ali bo Šrot, ki ga novembra čaka konec sojenja v zadevi domnevno spornega menedžerskega prevzema Pivovarne Laško, na sojenje prišel sam ali v spremstvu paznikov.
Tudi ti obsojenci lahko komunicirajo z zunanjim svetom, tako kot na primer Janez Janša, ki kazen prestaja na odprtem oddelku zapora Dob na Puščavi, vendar pa le prek stacionarnega telefona.
"Obsojenci, ki prestajajo kazen na polodprtem oddelku, nimajo mobitelov in dostopa do interneta," je še dodal. Družbe Šrota in Sušinskega na polodprtem oddelku zapora Dob se bo prav zagotovo razveselil Bine Kordež, ki tam prestaja petletno zaporno kazen zaradi oškodovanja Merkurja.