Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Aleksander Kolednik

Petek,
27. 12. 2013,
11.49

Osveženo pred

9 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

zapor

Petek, 27. 12. 2013, 11.49

9 let

Pobegli zapornik kljub begosumnosti nameščen na polodprtem oddelku (foto)

Aleksander Kolednik

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Med žaganjem okenskih rešetk so bili poleg ubežnika v celici še trije zaporniki, ki naj bi med pobegom sojetnika spali, vendar si verjetno niso upali pobegniti, saj je šlo za nevaren pobeg.

V četrtek ob 5.09 je iz zapora na Povšetovi v Ljubljani pobegnil Robert Trščinar, obsojen na kazen zapora v višini deset mesecev zaradi kaznivega dejanja tatvine.

Obsojenec, rojen leta 1987 in s stalnim prebivališčem v upravni enoti Novo mesto, je pobegnil v zgodnjih jutranjih urah tako, da je prerezal rešetko na oknu bivalnega prostora polodprtega režima v tretjem nadstropju. Nato je splezal skozi okno, šel po strehi na drugo stran zavoda, kjer se je po spleteni vrvi spustil s strehe, preplezal žično oviro in sestopil na tla zunaj varovalnega zidu zavoda.

Za pobeg so izvedeli ob 5.50, v celici so bili v času pobega še trije zaporniki, ki pa naj bi spali. Za pobeglim je bila izdana tiralica, je na novinarski konferenci pojasnila Suzana Volf iz generalnega urada za izvrševanje kazenskih sankcij.

Prestajana kazen ni bila edina Pobegli zapornik, ki je prestajal desetmesečno kazen, je bil sicer obsojen še na tri leta in deset mesecev zaporne kazni zaradi tatvine, trenutno pa je prav tako zaradi tatvin v še štirih kazenskih postopkih.

Božidar Petek iz urada za izvrševanje kazenskih sankcij je pojasnil, da trenutno poteka analiza samega pobega, v okviru katerega se izvajajo vsi ustrezni postopki in ugotavljajo morebitne odgovornosti ter sistemske pomanjkljivosti.

Do zdaj pobegnilo deset ljudi Direktor zapora v Ljubljani Milan Candellari je pojasnil, da je zapornik okenske rešetke prežagal z žago za železo. V tem času so bili poleg njega v celici še trije zaporniki, ki naj bi med pobegom sojetnika spali, vendar Candellari pravi, da si verjetno niso upali pobegniti, saj je šlo za drzen pobeg, ki je bil nevaren tudi za samega ubežnika.

Trščinar je bil zaradi prostorske stiske kljub begosumnosti nameščen na polodprtem in ne na zaprtem oddelku zapora. Ob tem so sogovorniki na novinarski konferenci poudarili, da zgradba na Povšetovi ni bila zgrajena z namenom, da bi bil v njej zapor, zato je varnost slabša, kot bi bila sicer.

Tudi lokacija zapora sredi mesta je sporna. Tako skozi obzidje na dvorišče zapora dnevno priletijo različni predmeti, tablete, igle in telefoni, kar onemogoča zagotavljanje 100-odstotne varnosti.

Iz ljubljanskega zapora je od leta 2000 pobegnilo deset ljudi, od tega samo eden iz same zgradbe, preostali pa iz delavnic ali sprehajališča.

Ne spreglejte