Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
25. 4. 2014,
21.22

Osveženo pred

8 let, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 25. 4. 2014, 21.22

8 let, 9 mesecev

Lastnik diskoteke Lipa R. T. Zavašnik bo kmalu svoboden kot ptička na veji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Maja se bo lahko na pet let zapora obsojeni Robert Tomaž Zavašnik, ki je namesto za zapahe verjetno pobegnil v tujino, tudi mimo sodišča sprehodil kot povsem svoboden človek.

Robert Tomaž Zavašnik je bil leta 2009 pravnomočno obsojen na pet let zaporne kazni zaradi tragične smrti treh deklet pred njegovo diskoteko Lipa v Spodnjih Pirničah, ker ni poskrbel za varnost obiskovalcev.

A Zavašnik nikoli ni prestopil praga zapora na Dobu, temveč je zbežal, na begu pa je že več kot pet let. In to kljub razpisani mednarodni tiralici in evropskemu pripornemu nalogu, nenazadnje tudi denarni nagradi, ki jo je policija konec lanskega leta obljubila v zameno za koristne informacije.

Policija: Uspešnejši bi bili, če bi zakonodaja to omogočala Tega sodišče še ni storilo, policija pa še ni obupala. Kot so nam odgovorili, bo policija izvajala ukrepe za izsleditev iskanega obsojenca, dokler bo oseba iskana in bodo za njo razpisani ukrepi.

"Seveda bi bili lahko bistveno bolj učinkoviti, če bi imeli možnost uporabe prikritih preiskovalnih ukrepov za iskanje iskanih oseb, ki jih lahko uporablja večina policij v EU," odgovarjajo na vprašanje, kako je mogoče, da Zavašnika niso našli kar pet let.

Naša zakonodaja namreč ne omogoča, da bi denimo policisti prisluškovali ali sledili tudi sorodnikom, ki so s pobeglimi svojci običajno v stiku.

Pličanič: Smo se za varnost pripravljeni odreči zasebnosti? "Ali naj v interesu izvršitve kazni dovolimo hude posege v zasebnost sorodnikov, ki velikokrat ne kršijo nobenega zakona in je njihova edina 'krivda', da so z obsojenim v sorodu?" se glede tega predloga policije sprašuje pravosodni minister Senko Pličanič.

Dotaknil se je tudi vprašanja, ali bi bilo smiselno zakonsko podaljšati čas zastaranja izvršitve kaznivega dejanja.

"Ne gre za lahka vprašanja. Ko nas razjezi posameznik s svojim zaničevanjem vrednosti mladih življenj, se nam zdi, da so vsi ukrepi premili, in želimo pravico na vsak način. A vendar so človekove pravice ena temeljnih pridobitev sodobne družbe. Zato so ti in podobni dogodki tudi priložnost, da se vprašamo, v kakšni državi želimo živeti. Smo se za varnost pripravljeni odreči zasebnosti in drugim pravicam? Smo za varnost pripravljeni dopustiti prisluškovanje, prestrezanje elektronskih sporočil in podobno?" je v dilemi tudi minister.

Vsakič, ko se kdo izmakne roki pravice, je to slab dan za pravno državo "Vsakič, ko se kdo izmakne roki pravice, je to zelo slab dan za pravno državo," dodaja Pličanič, ki je po lastnih besedah zelo jezen, da se je to zgodilo.

"Jasno kaže, da posameznik svojih dejanj ne obžaluje in ni pripravljen sprejeti in odslužiti kazni, ki mu jo je določila družba," pravi Pličanič in zadevo slikovito oriše s primerom letalskih nesreč ali terorističnih napadov, ki jih država ne more vedno preprečiti. "Mora pa storiti vse, kar lahko," dodaja minister.

Po njegovem mnenju morata zdaj tako slovenska kot tudi tuja policija ugotoviti, kdo je pri pobegu kakorkoli pomagal, in vse takšne privesti pred sodišče. "Vsi mi in seveda še posebej jaz kot minister za pravosodje pa moramo razmisliti, ali lahko karkoli spremenimo, da se kaj takega ne bi več zgodilo."

Premislek je vsekakor na mestu, saj pred roko pravice bežita še vsaj dva znana obsojenca. Prvi je Anes Selman iz zadeve Balkanski bojevnik, ki je pravnomočno obsojen na 15 let zapora, ki se sicer trenutno nahaja za zapahi v BiH, in nekdanji predsednik uprave Luke Koper Robert Časar, za katerim je iskanje razpisano od 20. marca letos. Za zapahe bi moral zaradi zlorabe položaja za pet let in devet mesecev.

Ne spreglejte