Petek, 23. 1. 2015, 13.33
8 let, 8 mesecev
Hekerji niso več posamezniki, temveč kriminalne združbe
Čeprav sta razvoj in uporaba interneta globalno poenostavila življenje uporabnikov, jih povezala in svet naredila manjši, pa ta skriva še veliko pasti. Te dni so se med tarčami spletnih goljufov znašli številni slovenski komitenti Nove ljubljanske banke (NLB), SKB banke, Nove kreditne banke Maribor (NKBM), Probanke, Abanke in Unicredit banke.
Evropski policijski urad (Europol) je v zadnjem poročilu o informacijski varnosti opozoril, da so umori prek interneta resnična grožnja, ki se ji oblasti še ne znajo zoperstaviti. A poleg najhujšega kaznivega dejanja je na internetu še kup drugih nevarnosti, ki prežijo na uporabnike, med njimi so številne zlorabe.
"Če nas je bilo pred petimi leti 12, nas je danes okoli 60, ki se ukvarjamo z računalniškimi kriminalom in digitalno forenziko," pojasni vodja centra za računalniško preiskovanje na Generalni policijski upravi Toni Kastelic.
Med letoma 2009 in 2013 so policisti obravnavali 776 primerov napadov na informacijski sistem. "Treba je ločiti med klasičnimi kaznivimi dejanji, kjer se zasežejo tudi denimo telefoni, računalniki, USB-ključi – tu gre za digitalno forenziko, ko smo v pomoč pri zavarovanju dokazov, in kaznivimi dejanji, ki se v celoti odvijajo prek računalnikov," pravi Kastelic.
Striktna računalniška kazniva dejanja so denimo vdori v informacijski sistem, napadi, ki povzročajo ovirano delovanje.
Višjo kazen, zapor do dveh let, pa zakonik določa za tistega, ki podatke v informacijskem sistemu neupravičeno uporabi, spremeni, preslika, prenaša, uniči ali v informacijski sistem neupravičeno vnese kakšne podatke, ovira prenos podatkov ali delovanje informacijskega sistema.
"Obravnavali smo vdor v računalniški sistem denimo skupine Anonymous, a so prišli le v strežnike manjših državnih organov. Da bi kdo poskušal vdreti v računalniški sistem vladne ustanove, nimamo podatkov," pravi sogovornik.
Največ napadov obravnavajo zoper manjša podjetja, samostojne podjetnike, kjer varnostna služba peša ali pa je sploh nimajo, dodaja. Podjetja vdore v sistem nerada prijavljajo, ker to ni dobro za ugled podjetja, saj se na tak način ustvarja nezaupanje pri strankah.
"Močnih in usmerjenih napadov na zaščiten sistem skorajda ni, vse gre prek uporabnika, lažje delo jim omogočajo tudi socialna omrežja," je prepričan Kastelic.
"Spol je absolutno moški, vendar pa o določenem profilu že nekaj časa ne moremo govoriti, saj je v zadnjem času storilec zelo redko individualen," dodaja vodja Centra za računalniško preiskovanje. Tudi za temi dejanji namreč stoji kriminalna združba, skupina, v kateri imajo posamezniki razdeljene vloge.
"Prvi je tisti, ki proizvede škodljivo kodo oziroma program. Nato se ta program razširi na družbena omrežja. Tretji sodelavec žrtvam izvablja denar, saj je treba tudi zaslužiti. Tisti pri vrhu pa morajo ta denar nato oprati ter razdeliti med posameznike," pojasni sogovornik.
Hekerji, ki bi pridobili oddaljen dostop do teh naprav, bi namreč dejansko lahko odločali o življenju in smrti.
"To se lahko zgodi. V naše domove prihaja vedno novejša tehnologija, denimo pametne žarnice, spletne kamere v domovih, pametni hladilniki, TV, očala. Če ima nekdo nadzor nad denimo pametnimi žarnicami, lahko na daljavo poveča njeno delovanje in denimo povzroči požar. Zato ne bi izključil možnosti, da bi nekdo posegel tudi v srčne spodbujevalnike," pravi Kastelic in dodaja, da preiskovalci na te zadeve niso dovolj pripravljeni.