Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
26. 6. 2013,
13.53

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

poravnava

Sreda, 26. 6. 2013, 13.53

8 let, 8 mesecev

Đukić in Snežič priznala očitke iz obtožnice

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Že vse od maja potekajo predobravnavni naroki za šesterico, ki so jih specializirani tožilci obtožili pranja denarja, goljufije in davčne zatajitve.

Danes sta svoj del krivde nase prevzela Nenad Đukić in Rok Snežič, sicer znana mariborska poslovneža. Ob enajsti uri je tako pred sodnico Andrejo Sedej Grčar stopil najprej Nenad Đukić, magister poslovnih ved, sicer pa oče enega otroka in 300 evri mesečnega dohodka. Je tudi lastnik dveh nepremičnin, na katerih pa je hipoteka.

Čeprav je zoper tožbo vložil ugovor, pa se je 18. junija s tožilcem specializiranega tožilstva Boštjanom Jegličem pogodil in krivdo za očitana dejanja priznal. Obtožnica mu je namreč očitala nadaljevano kaznivo dejanje goljufije, nadaljevano kaznivo dejanje pranja denarja in davčno zatajitev.

Med tednom dela, za vikend v zapor Sporazum določa, da se mu za nadaljevano kaznivo dejanje goljufije odmerita dve leti in dva meseca zapora ter 125 tisoč evrov denarne kazni, ker je bilo dejanje storjeno iz koristoljubja. Za nadaljevano kaznivo dejanje pranje denarja je dobil deset mesecev zapora in 45 tisoč evrov obligatorne denarne kazni, saj tako določa zakon, za davčno zatajitev pa pet mesecev zapora. Tožilec Jeglič je nato predlagal enotno kazen tri leta zapora in 150 tisoč evrov denarne kazni. "Kazen se izvrši tako, da obdolženi med tednom še naprej dela in se izobražuje, med vikendi in ob dela prostih dnevih pa bo v enem od zavodov za prestajanje zapornih kazni," je pojasnil Jeglič in dodal, da natančnejše pogoje prestajanja kazni vikend zapora določa posamezen zavod. V roku dveh let mora mesečno plačati 6250 evrov, sicer se mu tudi ta denarni znesek nadomesti z zaporom.

Đukiću zasegli 148 tisoč evrov, dva mercedesa in ferrari Ker pa sta s Snežičem z očitanimi kaznivimi dejanji pridobila protipravno premoženjsko korist v višini 672 tisoč evrov, sta ta znesek dolžna povrniti, in sicer vsak polovico, torej po 336 tisoč evrov v dveh letih. Kot je pojasnil Jeglič, so Đukiću odvzeli in začasno zavarovali njegovo premoženje, in sicer 148 tisoč evrov in tri avtomobile, dva mercedesa in en ferrari, s podpisom sporazuma pa se tako Đukić strinja, da mu zaseženi denar odvzamejo, s prodajo avtomobilov pa še kupnino, s čimer mora biti poplačan tudi upnik, v večji meri je to Durs. Kar bo razlike, mora Đukić odplačati v dveh letih, prav tako mora kriti del svojih sodnih stroškov.

Skoraj identičen dogovor s tožilcem je sklenil tudi Rok Snežič, ki je pred sodnico stopil uro pozneje. Doktor pravnih znanosti, ki ima dve podjetji in je prokurist tudi v podjetju v Bosni in Hercegovini ter je lastnik treh nepremičnin.

Snežiču zasegli dve nepremičnini, ob podpisu sporazuma že plačal 150 tisoč evrov Snežič je dogovor s tožilcem sklenil 13. junija, priznal pa je nadaljevano kaznivo dejanje goljufije, nadaljevano kaznivo dejanje pranja denarja in davčno zatajitev. Tudi njemu je tožilec ponudil dve leti in dva meseca zapora za goljufijo ter 125 tisoč evrov denarne kazni, ker je dejanje storjeno iz koristoljubja, deset mesecev zapora za pranje denarja ter 45 tisoč evrov kazni, kar določa zakon, ter pet mesecev zapora za davčno zatajitev. Enotna kazen se torej glasi tri leta vikend zapora in 150 evrov denarne kazni. Ta denar je Snežič sicer že nakazal na določen račun 19. junija.

Snežič mora v dveh letih povrniti protipravno premoženjsko korist v višini 336 tisoč evrov in plačati svoj del sodnih stroškov. Tudi njemu se odvzame premoženje, ki je bilo začasno zavarovano, in sicer dve stanovanji in dve parkirni mesti, s prodajo pa se bodo poplačali upniki, predvsem Durs.

Trije priznali, dva zanikata, eden se še ni izjasnil Tožilstvo sicer obdolženim – poleg Đukića in Snežiča še Damjanu Metelku in Davorinu Kranjcu, ki dejanja nista priznala, ter Mitji Sušniku, ki je priznal pomoč pri goljufiji in pomoč k zatajitvi finančnih obveznosti in se je s tožilstvom dogovoril za dve leti zaporne kazni, ter Redžepu Takaju, ki se o krivdi še ni izrekel –, očita fiktivne transakcije pri preprodaji dveh luksuznih jaht.

Eno jahto so si celo izmislili Snežič in Đukić sta se aprila 2010 znašla v odmevni kriminalistični preiskavi. Skupaj z drugimi obdolženimi naj bi s fiktivnimi posli s slamnatimi podjetji oziroma s tako imenovanimi missing traderji leta 2008 organizirala in izpeljala fiktivno preprodajo dveh luksuznih jaht znamke Atlantis. Pri tem sta po trditvah tožilstva od davčne uprave zahtevala vračilo davka na dodano vrednost (DDV) in ga v dveh primerih tudi dobila, čeprav missing traderji, prek katerih naj bi poslovala, DDV-ja sploh niso plačali.

Pri vsakem lažnem poslu naj bi državo oškodovala za več sto tisoč evrov DDV-ja – skupaj naj bi šlo za okoli 600.000 evrov –, s (pre)prodajo izmišljene luksuzne jahte Dominator, ki menda sploh ni obstajala, pa sta si po prepričanju preiskovalcev poskusila pridobiti še pol milijona evrov, a v tem primeru neuspešno.

Ne spreglejte