Kljub pritožbam, moledovanjem in protestom sodniki zavrnili prošnjo po pomilostitvi Troya Davisa.
Troy Davis je bil leta 1991 obsojen na smrt zaradi umora policista Marka Allena MacPhaila.
“To smo hoteli, in to smo dobili"
V torek, ko je državni odbor za pomilostitve in pogojne izpuste v ameriški zvezni državi Georgia zavrnil prošnjo za pomilostitev, so MacPhailovi sorodniki povedali, da čutijo olajšanje ob odločitvi odbora. “To smo hoteli, in to smo dobili,” je rekla Annelise MacPhail, mati umorjenega policista. “Hoteli smo, da se vse skupaj konča. In da je on kaznovan.”
Skoraj milijon podpisov pod poziv, naj spremenijo Troyevo kazen
21. september je že četrti datum izvršitve usmrtitve Davisa v zadnjih letih, trikrat do sedaj ga niso dokončno obsodili zaradi pomanjkanja dokazov in tudi zaradi množičnega odziva ljudi, ki verjamejo v njegovo nedolžnost. Aktivisti so se vztrajno borili zanj in oblastem v Georgii izročili skoraj milijon podpisov pod poziv, naj spremenijo Troyevo kazen. V približno 300 mestih po svetu, med drugim v Atlanti, Peruju in Berlinu, so bila organizirana bedenja za Troya in razni dogodki. Med njegovimi zagovorniki so nekdanji predsednik Jimmy Carter, papež Benedict XVI. in Nobelov nagrajenec Desmond Tutu.
Sedem od devetih prič preklicalo ali spremenilo svoja pričanja
Primer proti njemu primarno temelji na izjavah prič. Od sojenja leta 1991 je sedem od devetih prič preklicalo ali spremenilo svoja pričanja, nekatere prve izjave naj bi bile podane pod policijsko prisilo.
“To je ogromen korak nazaj za človekove pravice v ZDA, kjer je bil ta moški obsojen na podlagi zelo vprašljivih dokazov in ga bo zdaj usmrtila država. Čeprav tik pred zdajci, odbor mora ponovno pretehtati svojo odločitev,” je dejal generalni sekretar Amnesty International Salil Shetty.
Možnost, da je usmrčena nedolžna oseba
V zadnjih štirih letih so tri ameriške zvezne države – New Jersey, New Mexico in Illinois – odpravile smrtno kazen. Glavna argumenta v procesih odprave smrtne kazni sta bila nezmožnost izključitve napak in možnost, da je usmrčena nedolžna oseba; prepričala sta celo nekatere zagovornike smrtne kazni.
Medtem ko je 139 držav odpravilo smrtno kazen v zakonodaji in praksi, v ZDA na usmrtitev čaka več kot 3.200 ljudi, od leta 1977, ko so ponovno uzakonili smrtno kazen, pa so usmrtili več kot 1.200 zapornikov. V zvezni državi Georgia trenutno več kot 100 zapornikov čaka na usmrtitev, letos pa so tri že usmrtili.