Sreda, 27. 8. 2014, 12.45
9 let
Balkanski bojevnik: O Draganu Tošiću na sodišču ne duha ne sluha
Tako Lucević kot Tošić sta krivdo na ponovljenem sojenju zanikala že na prvem predobravnavnem naroku junija letos, danes pa bi se moralo nadaljevati. Lucević je na sodišče prišel, njegova zagovornica Martina Žaucer pa je dopolnila zahtevo za izločitev nekaterih dokazov.
Tošića na sodišče ni bilo. Kot je pojasnila sodnica Andreja Sedej Grčar, so včeraj iz odvetniške pisarne Čeferin prejeli predlog za preložitev predobravnavnega naroka oziroma preklic, ker naj bi vabilo na sojenje prejeli 25. avgusta, potrebovali pa bi osemdnevni rok za pripravo obrambe.
"Vabilo je bilo vsem strankam poslano 17. julija, a so se vabila vrnila neprevzeta. Ta niso bila prevzeta niti v prvem tednu po sodnih počitnicah, temveč 25. avgusta," je povedala sodnica in dodala, da je tolmačenje zagovornikov, da jim ni bil dan rok za obrambo, napačno, saj je bil predobravnavni narok začet 16. junija, zato osemdnevni rok ne velja več.
Temu je ostro nasprotoval Tošićev zagovornik Marko Bošnjak, ki je sodničine navedbe označil za netočne. "Vabilo 17. julija je bilo poslano v času sodnih počitnic, in to za nenujne zadeve. 17. avgusta na pošti ni bilo nobenega vabila, zato zavračam namigovanja, da nismo želeli prevzeti te pošte," je navajal Bošnjak.
Ko so vabilo 25. avgusta prejeli, so se nanj takoj odzvali s predlogom za preložitev. "S klientom sem govoril danes ob 9.45 in zatrdil mi je, da vabila ni prejel," je odsotnost Tošića opravičil Bošnjak. Poudaril je še, da tudi sicer Tošićeva navzočnost na predobravnavanem naroku po tem, ko so vložili ugovor zoper obtožnico, ni nujna.
Ker vabilo ni izkazano, pa tudi sodnica ni imela pogojev, da bi opravila narok v njegovi nenavzočnosti, zato je morala narok preložiti na 10. september. Je pa pojasnila, da je med tem časom že prejela zahtevano srbsko dokumentacijo, ki je že prevedena.
Predobravnavni naroki v zadevi Balkanski bojevnik so se na ljubljanskem okrožnem sodišču začeli 2. junija. Zadeva se je z odločitvijo višjega sodišča vrnila na prvo stopnjo. Ker obtoženi krivde niso priznali, se bo začelo sojenje, sodišče pa bo moralo ponovno izvesti vse dokaze. Še pred tem bo na nadaljevanjih predobravnavnega naroka odločilo o predlogih za izločitev dokazov.
Po pritožbah tožilstva in obsojenih je višje sodišče novembra lani vsem štirim obsojenim zaporne kazni zvišalo, za preostalih 13 pa slab mesec pozneje oprostilne sodbe razveljavilo in določilo, da se sojenje zoper njih ponovi. Odločilo je tudi, da so dokazi, ki jih je prvostopenjsko sodišče izločilo, zakoniti.
Anesu Selmanu, ki je bil obsojen na deset let zapora, Marku Bubliču, ki je dobil osemletno kazen, in Dejanu Zupanu, obsojenemu na sedem let zapora, je višje sodišče prisodilo 15 let za zapahi. Sandra Udrih je bila sprva obsojena na štiri leta zapora, po odločitvi višjega sodišča pa bo za zapahi osem let.
Ker je višje sodišče razveljavilo tudi točko glede hudodelskega združevanja, bodo v tem delu sodili vsem 17, torej tudi obsojeni četverici. Kot je znano, je Selman na begu v BiH, kjer pa so ga že prijeli zaradi podobnih kaznivih dejanj v zvezi s prepovedanimi drogami.