Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Srdjan Cvjetović

Petek,
25. 10. 2013,
7.59

Osveženo pred

9 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Petek, 25. 10. 2013, 7.59

9 let, 5 mesecev

Jezni ptiči v jeklenih ptičih

Srdjan Cvjetović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Evropska unija je (končno!) omilila omejitve glede uporabe pametnih telefonov in tablic med poleti. Zakaj so pravzaprav čakali do zdaj?

Vsi, ki ste se vsaj enkrat peljali z letalom, ste gotovo zaznali varnostne napotke, ki nam jih na bolj ali manj (ne)izvirne načine posreduje letalsko osebje v živo ali prek posnetih kratkih filmov. Med raznimi opozorili, najbolj me navdušuje tisto, kako se pripne oziroma odpne varnostni pas (kot da smo deset minut pred tem padli na ta svet od ne vem kje in zato ne moremo obvladati visoke tehnologije nečesa tako zapletenega, kot je varnostni pas), ste gotovo opazili tudi tisto, ki ukazuje, da morajo biti med vzletanjem in pristajanjem izklopljene prav vse elektronske naprave. Še več, med poletom je uporaba vseh naprav, ki imajo v sebi radijske komponente, med njimi tudi mobilni telefoni in tablice, močno omejena. Ali so res vse naprave ugasnjene? In ali je to res pomembno? Uradno nam povedo, da bi te naprave lahko motile elektroniko v letalu. Menda ne mislijo resno, da so naprave v letalih tako občutljive, da bi v obilju takega in drugačnega valovanja po zraku še kakšna tablica pomenila razliko? Kajti če so, me prav zanima, zakaj imajo taki jekleni ptiči obratovalna dovoljenja – na vsakem letalu se tako ali tako najde vsaj nekdo, ki hote ali še pogosteje nehote ni ugasnil vseh svojih elektronskih naprav.

To bi potem brez velikega pretiravanja pomenilo, da smo skoraj med vsakim poletom in pristankom v smrtni nevarnosti, ki se je niti ne zavedamo, česar preprosto ne morem verjeti. Toliko bolj, ker so mi tudi strokovnjaki letalske stroke in piloti v sicer neformalnih pogovorih dejali, da v uporabi potrošniške elektronike med poletom ne vidijo grožnje za varnost letal in letalskega prometa. Uporaba mobilnih telefonov je lahko – ne pa nujno – problematična med vzletanjem in pristajanjem le, če se takrat uporablja zelo občutljiva navigacijska oprema, kot je na primer za pristajanje v megli. Po novem tudi med vzletanjem in pristajanjem Evropska agencija za varnost v letalstvu (EASA) je te dni vendarle omilila pravila o uporabi pametnih telefonov, tablic in prenosnih računalnikov med poleti. Tako so nekatere naprave, ki so bile do zdaj na seznamu prepovedanih, doživele abolicijo in je njihova uporaba zdaj dovoljena celo med vzletanjem in pristankom, ko je do zdaj veljala popolna prepoved uporabe katerih koli naprav. Skratka, potnika lahko pomirimo z jeznimi ptiči (igrico Angry Birds, če morda kdo ne ve) tudi takrat, če seveda ne bo teroriziral z zvokom svoje naprave. V letalu tako ali tako ne lovi Nekatere letalske družbe so že zdaj dopuščale mobilne telefone in tablice – sicer ne med vzletanjem in pristajanjem – če je bil že pred poletom v napravi izbran Letalski način (Flight Mode). To je način, v katerem ima naprava vso svojo funkcionalnost razen komunikacijskega dela, brezžične povezave (WiFi), povezave Bluetooth in funkcionalnosti mobilnega omrežja.

Mobilnega omrežja pa na običajni višini letenja (brez dodatnih naprav na letalu) pravzaprav niti ne bi mogli uporabljati, tudi če bi bila prepoved umaknjena. Razlog je, poenostavljeno povedano, v omejenosti frekvenčnega prostora, ki operaterjem narekuje, da frekvence ponavljajo na različnih lokacijah, kar ne moti, če je uporabnik na tleh, a mu onemogoča uporabo, če vidi več baznih postaj, ki "vidijo" isti del frekvenčnega prostora. Preprosteje povedano, uporaba mobilnih telefonov je na potovalnih višinah letal najmanj precej otežena, še verjetneje celo nemogoča, saj mobilna omrežja niso načrtovana za uporabo mobilnih naprav na večjih višinah. Iz istega razloga bi bilo v tistih nekaj minutah, ko je potniško letalo še nižje, teoretično mogoče uporabljati mobilni telefon, a bi bila pričakovana kakovost zveze slaba. WiFi na letalu? Ponekod to ni nič novega! O nesmiselnosti prepovedi brezžičnega dostopa med poletom dovolj govori dejstvo, da nekatere letalske družbe na nekaterih poletih že ponujajo svoje dostopne točke za internet v letalu, s katerimi se potniki povezujejo, uganili ste, prek "WiFi-ja". Te bazne postaje, ki so v letalo nameščene posebej v ta namen, do interneta na zemlji dostopajo prek satelitskih povezav – in to očitno ne moti letalske elektronike. Ali vidite, kam pes taco moli?

Nikakor si ne želim, da bi zdaj tudi na letalih vsi kar vsepovprek motovilili po računalnikih, tablicah in mobilnih telefonih, kot to počnejo zdolgočaseni šolarji ali poslanci na maratonskih sejah ali zaposleni na povsem odvečnih in neproduktivnih sestankih, a pozdravljam to, da je razum premagal in da imamo uporabniki moč izbire. Sam pa bom med poletom raje užival v pogledu skozi okno ali v klepetu s sopotnikom.

Ne spreglejte