Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
30. 1. 2008,
20.04

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Sreda, 30. 1. 2008, 20.04

8 let, 6 mesecev

Alfa Romeo 156 crosswagon 1,9 JTD

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Crosswagon je ravno prav terenec: makadama se ne ustraši, na njem je ravno toliko suveren kot na asfaltu, premaga tudi vzpon na bližnji hrib, ki ga z navadnim avtom ne osvojite.

Zadnja leta postaja delitev avtomobilov glede na namembnost zelo težko opravilo. Ni več le francosko mehkih in nemško trdih avtomobilov, nakup družinskega avta lahko danes pomeni hkrati tudi nakup značajsko športnega avta, nakup terenskega vozila pa še nujno ne pomeni odrekanja športnim voznim lastnostim. In čeprav poznamo veliko takih, ki se na "kompromisne avtomobile" požvižgajo, pa v našem uredništvu menimo, da je nakup večnamenskega avta pravzaprav zelo smiselna in pametna odločitev. Kajti avtomobili, ki so odlični v večih pogledih, so že na trgu, alfa crosswagon pa je nedvomno eden izmed njih.

Zunanjost, notranjost

Prva vrlina te alfe je zunanja oblika. Lepa je že limuzina 156, lepa je alfa 156 sportwagon, še skoraj več pogledov pa privablja takle crosswagon. Je pač nabildana; visoka "nasaditev", vizualne "ojačitve" oziroma zaščita, velika kolesa, jo delajo mogočno, neustrašno. To velja tako na cesti, kot tudi tam, kjer se zanjo dviga ogromen oblak prahu. V notranjosti spet navduši s prefinjenim oblikovanjem, odličnimi sedeži, a tu se lahko pojavi tudi nekaj nerganja. Recimo nad položajem za volanom: mene na primer sta zmotila preblizu namenščena opora za levo nogo in premalo globinsko nastavljiv volanski obroč, višjerasli Aleksander pa se je pritožil, da je z glavo preveč v stropu. Glede prostornosti bi morda tudi lahko kakšno pikro rekli, a ne bi bilo ravno fer, kajti glede tega noben drug premium karavan ni prav nič boljši. Nudi dovolj, vsaj za večino. Še posebej to velja za prostornost prtljažnika: za manj denarja se da dobiti tudi kaj večjega - a ne tudi lepšega in s tako praktičnim sistemom pregrajevanja.

Vozne lastnosti

Alfe so vedno bile športne, naj so si inženirji iz Areseja izmislili še tako "nešportno" karoserijsko obliko. Dejstvo je, da crosswagon kljub svoji terenskosti ohranja večino športnih korenin. Crosswagona bodo sicer pustili ob strani tisti, ki že med nakupom razmišljajo o trših vzmeteh in spojlerjih, da pa bi crosswagon bistveno zaostajal za cestnimi alfami, ne moremo reči. In prav to je najpomembnejše: crosswagon namreč ne želi prekositi klene terence z reduktorji, je pa odličen nadomestek za vse SUV-je s klasično terensko visoko obliko karoserije, ki so v hitri cestni vožnji v primerjavi z alfo naravnost okorni. Meni se zdi, da je crosswagon ravno prav terenec: makadama se ne ustraši, na njem je ravno toliko suveren kot na asfaltu, premaga tudi vzpon na bližnji hrib, ki ga z navadnim avtom ne osvojite. To je avto za "zvedave", za tiste, ki na križišču zavijejo tja, kjer se še niso vozili, pa čeprav cesta obeta veliko negotovosti, torej za voznike, ki poznajo več kot eno pot do doma.

Zmogljivosti, poraba

Da Alfa Romeo dela zelo dobre dizelske motorje, smo spoznali že v drugih modelih. Vozili smo že tudi ta 1,9-litrski dizel, ki pa se tokrat kaže v nekoliko močnejši luči. Namreč: v zadnji prenovi je dobil višjo moč, skupaj zdaj nudi stopetdeset konjev. V skupnem seštevku je malce drugačen tudi značaj tega motorja: nudi bolj brutalen pospešek ob vklopu turbinskega polnilnika kot šibkejše izvedbe, je pa res, da so v končni fazi zmogljivosti nekoliko manj športne kot v kakem manjšem in lažjem Fiatovem "dvopogoncu" (so zadovoljive). Zdi se, da je zaradi štirikolesnega pogona nekaj višja tudi poraba goriva - v povprečju osem litrov - kar ni slabo, a ne bistveno bolje od tekmecev.

Cena, tekmeci

Trend križanja osebnih avtov s terenskimi vozili opažamo že kar nekaj časa, pa vendar se na trgih kljub vsemu ne dobi prav veliko takih avtov. Sploh ne v tem avtomobilskem razredu, namenoma bomo izpustili karavane zgolj s štirikolesnim pogonom. Primerljivo velika in terensko ojačana karavana nudita le Subaru in Mitsubishi. Prvi ponuja foresterja, drugi pa outlanderja, noben od njiju pa nima dizelskega motorja. Subaru sicer za devet milijonov, kolikor je stala preizkusna alfa, ponuja tudi večjega legacyja outback, a spet ne z dizlom. Pa evropske znamke? "Švoh". Edina po namembnosti primerljiva avta izdelujeta Volvo in Audi, pišemo o XC70 in allroadu, ki pa sta večja in dražja. Kdor torej hoče avto za brezskrbne makadamske izlete, pa se noče odpovedati športnim lastnostim na asfaltu, nima veliko izbire.

Ne spreglejte