Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
6. 2. 2012,
19.44

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Ponedeljek, 6. 2. 2012, 19.44

8 let, 7 mesecev

V predsedniški tekmi trenutno zmaguje Obama

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Čeprav je Mitt Romney utrdil svoj položaj vodilnega predsedniškega kandidata republikanske stranke, je zmagovalec v predsedniški tekmi za zdaj demokrat Barack Obama.

Predsednik ZDA, ki med demokrati za osvojitev predsedniške nominacije nima prave konkurence, je v anketi televizije ABC in časopisa Washington Post v hipotetični tekmi z Romneyjem dobil 51 odstotkov podpore vseh registriranih volivcev, Romney pa 45 odstotkov. To je prvič od aprila lani, da je Obama v tej anketi med registriranimi volivci v tekmi proti Romneyju presegel 50 odstotkov.

Obama zanesljivo vodi od samega začetka V hipotetični tekmi z drugimi republikanskimi kandidati pa Obama zanesljivo vodi od samega začetka. Romney je v anketi ABC in Washington Post med registriranimi volivci vodil le septembra lani in januarja letos, in sicer za odstotek.

Obama je sicer v zadnji anketi dobil 50 odstotkov podpore tudi za delo, ki ga opravlja, prav tako pa polovica registriranih volivcev meni, da si zasluži ponovno izvolitev. Razloga za Obamov vzpon v anketi sta dva. Eno je boljši občutek med Američani glede gospodarstva, potem ko je januarja stopnja brezposelnosti padla na 8,3 odstotka, drugo pa je ostra negativna kampanja med Romneyjem in nekdanjim predsednikom predstavniškega doma zveznega kongresa Newtom Gingrichem iz Georgie, v kateri slednji odpira vprašanja Romneyjevega premoženja.

52 % volivcev pravi, da več ko slišijo o Romneyju, manj jim je všeč Romney si z neposrečenimi izjavami, kot je na primer ta, da ga ne skrbi položaj najbolj revnih v ZDA, ne pomaga niti sam. Kar 52 odstotkov registriranih volivcev v anketi ABC in Washington Post pravi, da več ko slišijo o Romneyju, manj jim je všeč. Do splošnih volitev novembra je sicer še daleč in Romney ima veliko časa, da popravi vtis, še posebej, če se gospodarstvo obrne na slabše.

Že v torek bodo potekala strankarska zborovanja v Minnesoti in Koloradu ter "lepotno tekmovanje" v Missouriju, kjer bodo sicer strankarske volitve, vendar na podlagi teh rezultatov ne bodo delili delegatskih glasov za nacionalno konvencijo konec avgusta v Tampi. Delili jih bodo šele 17. marca po strankarskih zborovanjih. Za osvojitev nominacije je treba zbrati skupaj 1144 delegatskih glasov.

Po zmagah v New Hampshireu, Floridi in Nevadi ter drugih mestih v Iowi in Južni Karolini ima Romney doslej po štetju ameriške tiskovne agencije AP 101 delegatska glasova. Gingrich je zmagal v Južni Karolini in ima 32 delegatskih glasov, nekdanji senator iz Pensilvanije Rick Santorum je zmagal v Iowi in ima 17 delegtskih glasov, zvezni kongresnik iz Teksasa Ron Paul pa je še brez zmage, vendar z devetimi delegatskimi glasovi, ki jih ponekod delijo proporcionalno, drugje pa zmagovalec države pobere vse.

Romney se osredotoča samo še na Obamo Romney se po dveh zaporednih zmagah v svojih nastopih ne osredotoča več na svoje republikanske nasprotnike, ampak le še na Obamo. Vendar pa njegov "odbor za politično akcijo" (PAC) še naprej plačuje za negativne oglase, predvsem proti Gingrichu. Nastanek teh odborov je omogočilo ameriško vrhovno sodišče, ki je odločilo, da imajo tudi korporacije enake politične pravice kot posamezniki.

PAC lahko zbere neomejeno količino denarja in napada kandidatove nasprotnike, pri čemer je pogoj le ta, da se s kandidatom ne sme usklajevati. Romneyjev PAC "Obnovimo našo prihodnost" in Gingrichev PAC "Osvojiti našo prihodnost", ki ga najbolj polni milijarder iz Las Vegasa Sheldon Adelson, sta doslej porabila več deset milijonov dolarjev za blatenje enega ali drugega kandidata. To zelo ustreza demokratom, ki dobivajo veliko idej za kampanjo Obame proti kasnejšemu republikanskemu izbrancu.

Gingrich bo vztrajal Gingrich je v soboto po porazu v Nevadi zatrdil, da ne gre nikamor in da bo vztrajal pri zbiranju delegatskih glasov vse do konvencije. Vztrajanje v tekmi sta napovedala tudi Paul in Santorum. Gingrich upa, da bo spodrsnilo Romneyju, Santorum upa, da se bo to zgodilo obema, Paula pa stranka ne jemlje preveč resno in tudi sam je dejal, da ima le malo možnosti za osvojitev nominacije, in sicer predvsem zaradi mirovniške zunanje politike.

Ne spreglejte